Česká republika je většinovým akcionářem společnosti ČEZ, a. s. (vlastní přibližně 70 procent základního kapitálu). Spolek V havarijní zóně JE Temelín požadoval po společnosti ČEZ, a. s. dokumentaci, která se týkala činnosti a paliva jaderné elektrárny Temelín. Společnost však odmítla informace poskytnou, a proto se spor dostal před správní soudy. Společnost vydala rozhodnutí, ve kterém stálo, že vyžadované informace byly součástí obchodního tajemství a zároveň se na ni nevztahuje § 2 odst. 1 zákona o svobodném přístupu k informacím, tedy fakt, že je společnost ČEZ, a. s. veřejnou institucí. Toto rozhodnutí zrušil Městský soud v Praze a Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost společnosti s tím, že ČEZ má informace poskytnout. Ústavní soud v čele s Pavlem Rychetským dal však energetickým závodům za pravdu.

Důležitým faktem, který hraje ve prospěch podobných společností je skutečnost, že jejich fungování se řídí soukromoprávní úpravou, přesněji zákonem o obchodník korporacích. „Akciová společnost ČEZ není veřejnou institucí podle zákona o svobodném přístupu k informacím,“ stojí v nálezu.

Skutečnost, že stát vlastní většinový podíl společnosti, nepřebíjí podle nálezu fakt, že ČEZ nehospodaří s veřejnými prostředky. Kdyby měla podle nálezu společnost povinnost poskytovat informace, poškodilo by to její postavení mezi ostatními firmami. „Povinnost poskytovat informace, která je běžně ukládána jen orgánům veřejné správy, by mohla společnost poškodit a představovala by zásah do jejích ústavně zaručených práv,“ řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Věc se nyní vrací k Městskému soudu v Praze, který se musí nálezem řídit. Tedy žalobu Spolku zamítnout. Nález však může vnést netransparentnost do podniků, které vlastní stát pouze z části, tedy například do Pražského dopravního podniku.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 30 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Odkaz pro sdílení:
https://pravniradce.ekonom.cz/c1-65809580-miliardy-cez-a-s-pod-poklickou-aneb-nalez-ustavniho-soudu-a-jeho-nasledky