Pokud v centru Prahy v noci zatoužíte po lahvi tvrdého alkoholu nebo vína, pravděpodobně se vám ji podaří během několika minut zakoupit v jedné z mnoha večerek. Radní Jan Wolf (Trojkoalice) by na magistrátu ale rád započal diskusi, na jejímž konci by měla vzniknout vyhláška, která v problémových místech metropole zakáže v nočních hodinách prodej alkoholu mimo restaurace.

"Jestli je nějaký problém v Praze, tak je to ruch a alkohol. Největším nešvarem je nákup levného a dostupného alkoholu po 22. hodině," vysvětluje radní. Konkrétní podobu zatím jeho návrh nemá. Po prázdninách by o tom ale rád na magistrátu diskutoval. Až kdyby se ukázalo, že s jeho záměrem souhlasí i další, přišla by řeč na konkrétní znění vyhlášky. Tedy pro jaká místa a od jaké hodiny by zákaz platil.

Wolf očekává, že se k jeho snažení připojí i další radní. "Obecně pro tyhle návrhy podpora je. Samozřejmě teď je problém, že jsou volby. Když uvidím, že v tuto chvíli pro to není úplně vhodná doba, tak s tím počkám na období po říjnových volbách. Proto chci nejdřív zjistit, jak se k tomu staví kolegové. Když budou radní většinově pro, tak o tom začneme vážně diskutovat," vysvětluje radní Wolf. Byl by rád, kdyby vyhláška v nějaké podobě platila už pro následující turistickou sezonu.

Jeho myšlenka ale zatím příliš nezaujala primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO). "Jde o další regulaci, jako bychom jich už neměli dost. Jakoukoliv regulaci je potřeba dělat na základě vyhodnocení dat, která v případě tohoto návrhu neexistují. Nemyslím si, že se jedná o krok správným směrem," nesouhlasí primátorka.

Jiní radní jsou však vstřícnější. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) důvodům prosazování omezení rozumí. Je podle něj ale nutné věnovat pozornost tomu, jakých míst by se měla vyhláška týkat. "Musíme si vzít statistiky v oblasti konzumace alkoholu na veřejnosti, protože tam už nějaká omezení v řadě míst platí, a podívat se na stávající opatření. Zda jsou správně vymáhána, nebo zda je potřeba, abychom prosazovali další restrikce," říká Dolínek.

Proti konzumaci alkoholu na veřejnosti kvůli častým stížnostem na porušování nočního klidu bojuje zejména centrum města. Rada Prahy 1 loni schválila usnesení, podle kterého obchody s potravinami pronajímané od města mezi dvaadvacátou a šestou hodinou nesmí prodávat alkohol.

Zástupce starosty Daniel Hodek (ČSSD), který je zároveň radním na magistrátu, proto Wolfův návrh vítá. "Noční život centrum zatěžuje enormně. Kvůli antikuřáckému zákonu se to v některých lokalitách dostává do krajní situace. Jsou místa, kde se v noci nedá pomalu bydlet," myslí si Hodek.

Vyhlášku neodmítá ani předseda klubu opozičních pirátů Jakub Michálek. Je podle něj ale nutné, aby se dotýkala přesně těch oblastí, kde jsou problémy s alkoholem největší. "Muselo by to být velmi dobře zdůvodněno a v některých případech si to dovedu představit. Bohužel současná koalice postupovala často plošně. A já nemám důvěru, že připraví něco rozumného," říká Michálek s odkazem například na zákaz vozítek Segway, který platí pro celé městské části.

Michálek se proto obává, že zákaz prodeje alkoholu by se týkal i míst, kde to postrádá větší smysl. Tak jako to podle něj je ve vyhlášce, která na několika místech v Praze zakazuje konzumaci alkoholu na veřejnosti. "My bychom usilovali v rámci tohoto návrhu, aby se protialkoholní vyhláška omezila na smysluplná místa. Aby z ní byly vyňaty parky, do kterých lidé chodí na piknik, kde by si minimálně víno a pivo mohli dát," dodává Michálek.

Související