Není zcela jasné, odkdy lidé přicházejí na svět porodem. Kdesi jsem četl, že někdy před 220 mil. let ve snaze o zvýšení šance na přežití křehkých mláďat přešli savcovití plazi od kladení vajíček k rození živých mláďat. Nemohu posoudit, jestli to byl dobrý nápad, ale zřetelně se ujal. Po většinu následující doby se porod odbýval, řečeno současnou terminologií, jako domácí. A dítě bývalo vnímáno jako výsostný majetek matky, případně otce, někde snad kmene, podle toho, o jakou kulturu šlo. Relativně nedávno začaly ženy dávat většinově přednost speciálním zdravotnickým zařízením - porodnicím. Pro tento článek je důležité, že poslední dobou se ale ozývají, byť nijak dramaticky, hlasy propagující návrat k domácímu porodu. Prý jakožto realizaci práva ženy rozhodovat o svém těle, a tedy i o způsobu či místě porodu. A podobně je některými interpretováno i právo ženy rozhodovat o osudu novorozence. To vše k nevelké radosti zdravotníků. Takže zákonitě následovaly spory o to, do jaké míry je matka povinná respektovat představy zdravotníků o optimálním způsobu porodu. Anebo co je ze stejného pohledu nezbytnou poporodní péčí o novorozence. Obecně řečeno vznikl spor o rozsah práva matky (případně i otce) rozhodovat za sebe i za plod ještě nenarozený či za novorozence tak, že v důsledku toho hrozí podle názoru lékaře plodu či novorozenci újma. A vice versa, zda, případně do jaké míry je lékař oprávněn mocensky zasáhnout proti ženě či oběma rodičům, je-li přesvědčen, že ignorováním jeho doporučení ohrožují plod či novorozence. A to je téma následujícího článku.

Jsem si vědom, že již byly řešeny spory o to, do jaké míry mohou rodiče odmítnout očkování svého dítěte, případně transfuzi krve, a že jde o problémy stejné podstaty. Nicméně zaměřím se na výše uvedené téma, minimálně s ohledem na přijatelný rozsah článku.

Je asi zjevné, že při úvaze na dané téma nejde jen o problém právní, ale zejména, a dokonce primárně o problém medicínský. Kvůli medicínským aspektům jsem požádal o spolupráci MUDr. Jiřího Knora, Ph.D.1 (dále též "JK"). A vznikl tak jakýsi dialog na dané téma, jejž jsem poněkud vzletně nazval duet.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Odkaz pro sdílení:
https://pravniradce.ekonom.cz/c1-65872620-duet-o-domacich-porodech