Není zcela jasné, odkdy lidé přicházejí na svět porodem. Kdesi jsem četl, že někdy před 220 mil. let ve snaze o zvýšení šance na přežití křehkých mláďat přešli savcovití plazi od kladení vajíček k rození živých mláďat. Nemohu posoudit, jestli to byl dobrý nápad, ale zřetelně se ujal. Po většinu následující doby se porod odbýval, řečeno současnou terminologií, jako domácí. A dítě bývalo vnímáno jako výsostný majetek matky, případně otce, někde snad kmene, podle toho, o jakou kulturu šlo. Relativně nedávno začaly ženy dávat většinově přednost speciálním zdravotnickým zařízením - porodnicím. Pro tento článek je důležité, že poslední dobou se ale ozývají, byť nijak dramaticky, hlasy propagující návrat k domácímu porodu. Prý jakožto realizaci práva ženy rozhodovat o svém těle, a tedy i o způsobu či místě porodu. A podobně je některými interpretováno i právo ženy rozhodovat o osudu novorozence. To vše k nevelké radosti zdravotníků. Takže zákonitě následovaly spory o to, do jaké míry je matka povinná respektovat představy zdravotníků o optimálním způsobu porodu. Anebo co je ze stejného pohledu nezbytnou poporodní péčí o novorozence. Obecně řečeno vznikl spor o rozsah práva matky (případně i otce) rozhodovat za sebe i za plod ještě nenarozený či za novorozence tak, že v důsledku toho hrozí podle názoru lékaře plodu či novorozenci újma. A vice versa, zda, případně do jaké míry je lékař oprávněn mocensky zasáhnout proti ženě či oběma rodičům, je-li přesvědčen, že ignorováním jeho doporučení ohrožují plod či novorozence. A to je téma následujícího článku.

Jsem si vědom, že již byly řešeny spory o to, do jaké míry mohou rodiče odmítnout očkování svého dítěte, případně transfuzi krve, a že jde o problémy stejné podstaty. Nicméně zaměřím se na výše uvedené téma, minimálně s ohledem na přijatelný rozsah článku.

Je asi zjevné, že při úvaze na dané téma nejde jen o problém právní, ale zejména, a dokonce primárně o problém medicínský. Kvůli medicínským aspektům jsem požádal o spolupráci MUDr. Jiřího Knora, Ph.D.1 (dále též "JK"). A vznikl tak jakýsi dialog na dané téma, jejž jsem poněkud vzletně nazval duet.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Jste předplatitel tištěného titulu? Proveďte aktivaci.