Vrchní soud v Praze zrušil rozsudek nad Janou Nečasovou, Ivo Rittigem a právníkem Davidem Michalem, kteří dostali v první instanci podmíněné tresty za únik tajné zprávy BIS.

"Je nutno hodnotit jak jednotlivě, tak v souvislostech - tomu soud nedostál - rozsudek nesplňuje zásadní kritéria pro obsah rozsudku pro vady - nejasnost a neúplnost. Nevypořádal se se všemi podstatnými okolnostmi, a tak vznikly pochybnosti," prohlásil soudce Viktor Mach, podle nějž je třeba provést další důkazy.

Proti prvoinstančním trestům, které vynesl předseda senátu městského soudu Petr Novák, se odvolal jak žalobce, tak všichni obžalovaní. Státní zástupce Rostislav Bajger chce přísnější verdikt, protože soud podle něj nezákonně uložil tresty pod spodní zákonnou hranicí, která u Nečasové tvoří dva roky, u zbylých obžalovaných pak rok. Soudce, který dal Nečasové 18měsíční podmínku, snížení zdůvodnil dlouhou dobou od spáchání činu, ale Bajger s tím nesouhlasí. Podle něj měl také vzít v potaz řadu přitěžujících skutečností. Požaduje proto trest zvýšit na tři roky.

"Nereflektoval například, že obžalovaná Nečasová byla jedním z nejvýše postavených státních úředníků, na které jsou kladeny zvýšené požadavky, a činu se dopustila v souvislosti se zaměstnáním," řekl Bajger, podle nějž byly vyzrazením také ohroženy osoby, které pracují ve prospěch tajné služby a podle uniklé zprávy by je bylo možné identifikovat.

Dostala se ke zprávě, i když nevíme jak

Odvolali se ale i všichni tři odsouzení. "Soud nenalezl jediný přímý důkaz. Má jen několik nepřímých důkazů a ve skutkovém ději zůstala bílá místa a místo toho soud doplnil domněnky," reagoval obhájce Nečasové Eduard Bruna a stejně jako obhájci Rittiga a Michala poukázal na údajně nezákonně povolené odposlechy či to, že případ řešilo nepříslušné státní zastupitelství. "Myslím, že po verdiktu Ústavního soudu byla tato otázka již vyřešena a nebylo shledáno pochybení," reagoval Bajger.

Soudce Petr Novák se ve svém lednovém verdiktu ztotožnil se žalobcem Rostislavem Bajgerem, že Nečasová vynesla utajovanou informaci zpravodajských služeb, kterou dostal na stůl předseda vlády a týkala se Rittigových aktivit, který ji poté prostřednictvím Michala od Nečasové získal. Prostorové odposlechy v hotelu Ventana zaznamenaly, jak Michal zprávu Rittigovi reportuje.

"Máme za prokázané, že se paní Nečasová k obsahu zprávy dostala, i když není jasné jak, a že byl obsahem jednání, které vedla s panem Michalem," konstatoval v odůvodnění verdiktu Novák. "Nebyl to pan Jindra, kdo vzbudil v panu Michalovi úmysl spáchat trestný čin. Podle toho, co máme zaznamenáno, to byl výhradně pan Rittig," doplnil, proč Jindru jako jediného osvobodil.

Většina spisu byla v utajení

Podle soudce Nováka případ velmi komplikovalo to, že velká část spisu byla v režimu utajení, kterou dostali i po urgencích jen k nahlédnutí. "Jen jsme si je přečetli. Museli jsme si vše zapamatovat a nesměli si nic nikam zapisovat," uvedl. A podobně složité bylo i sepsání verdiktu, kde se také musel vyhnout utajovaným skutečnostem.

Jak soudce Novák v odůvodnění verdiktu zdůraznil, mezi Nečasovou a oběma odsouzenými - jak Rittigem, tak Michalem - probíhala velmi čilá komunikace. "Těch kontaktů bylo zaznamenáno 97," uvedl Novák na adresu Michala. Odmítl obhajobu Rittiga i Michala, že byly jen společenské. "Pan Rittig měl jiné kontakty než jen společenské, když řeší, jak by se zbavili pana Šlachty (bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu)," podotkl Novák.

A stejně tak neuvěřil obhajobě Nečasové, podle níž měl její tehdejší šéf Nečas na Rittiga negativní náhled a ona by jej - i kvůli již osm let trvajícímu mileneckému vztahu - neohrozila. "My ale máme záznamy SMS, kdy s nepřítelem Nečase komunikuje, a nejsou to záznamy nepřátelské, naopak," řekl.

Sledování, kabelky, trafiky

Zátah na Úřadu vlády v červnu 2013 spustil několik trestních řízení. Jako hlavní byla obžaloba Nagyové a trojice šéfů Vojenského zpravodajství za nezákonné sledování Nečasovy tehdejší manželky Radky, která byla současně sokyně Nagyové v lásce. Ta, jak následně přiznala, s ním v té době již osm let měla utajený poměr.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová čtveřici dvakrát osvobodila, ale její verdikt pokaždé s velkými výhradami zrušil odvolací soud, naposledy loni těsně před Vánoci. Napotřetí Městský soud v Praze rozhodl, že případ od začátku musí projednat jiná soudkyně. Proces běží právě tento týden. 

Třetí případ - údajné trafiky pro trojici poslanců za to, že se vzdají mandátu, a také nezdanění darů, které Nagyová dostávala - řeší také Králová. Ta zahájila řízení loni v prosinci, ale hned jej zase zastavila, dokud se nerozhodne, zda žalobci nejsou podjatí.

Sám Rittig, který žije trvale v Monaku, pak čelí spolu se svými právníky ještě několika dalším obžalobám. Například z tunelování firmy Oleo Chemical či dopravního podniku prostřednictvím předraženého tisku jízdenek. V případu Oleo Chemical Městský soud v Praze Rittiga s Michalem osvobodil, ale i tento případ po odvolání státního zástupce míří k vyšší instanci.

Související