Tři měsíce poté, co poslanci schválili novelu stavebního zákona, přichází ministerstvo pro místní rozvoj s myšlenkou na zpracování nového stavebního zákona a navrhuje legislativní změny v celé široké oblasti veřejného stavebního práva.

"Novelou stavebního zákona je možné dosáhnout pouze dílčích změn," píše se v materiálu, který ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová předložila vládě.

"Pokud má dojít k razantnímu zkrácení a zjednodušení přípravy realizace všech druhů staveb, nestačí jen úplně nový stavební zákon. Nutná je zároveň změna kompetenčního zákona a celospolečenský zájem," prohlásila Šlechtová.

Novela stavebního zákona nabude účinnosti v lednu. Investoři od ní ale převratné změny k lepšímu neočekávají. A s výslednou podobou novely není spokojené ani ministerstvo pro místní rozvoj.

"Prostor pro další zrychlení, zjednodušení a zefektivnění stavebního práva v České republice určitě je," říká Tomáš Běhounek, partner advokátní kanceláře Bnt attorneys-at-law.

Ministryně Šlechtová proto představila "základní teze rekodifikace veřejného stavebního práva". Jedním z klíčových problémů je podle materiálu systémová podjatost.

"V tomto ohledu považuji za zásadní, aby došlo ke skutečnému oddělení státní správy od samosprávy a vytvoření nezávislého stavebního úřadu, tak jak to známe například u finančních úřadů," říká Běhounek.

Úřad ministryně Šlechtové také považuje za problematický velký počet samostatných obcí. Těch je v Česku přes 6250 a většina z nich má méně než 500 obyvatel. Ministerstvo chce prověřit možnost snížení počtu samostatných obcí.

Tento návrh označuje za kontroverzní Michal Ševčík z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners Consulting. Bylo by složité jej prosadit.

Za významný problém označuje ministerstvo dále velký počet dotčených orgánů a roztříštěnost jejich kompetencí. Dotčených orgánů státní správy od obecních a krajských úřadů a ministerstev až po hygienu, hasiče či památkáře je dnes celkem 44. Ministerstvo chce stavebníkům ulehčit život i v tomto směru.

"Bohužel v tezích se neobjevuje nic o lhůtách, v jakých mají být stanoviska vydána, a pokud nejsou vydána včas, tak by mělo platit, že příslušný orgán souhlasí," podotýká Běhounek.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Odkaz pro sdílení:
https://pravniradce.ekonom.cz/c1-65890140-novela-stavebniho-zakona-nestaci-slechtova-razi-reformu-verejne-spravy