Důkazy, které policie soudkyni Haně Hrnčířové na Městském soudu v Praze předložila, podle ní nestačily na obvinění domnělých pachatelů. Nevyvrátily totiž obhajobu anarchistů, která byla postavená na argumentech, že celá kauza je výsledkem policejní provokacie. „Není-li možné pro stav důkazní nouze vyvrátit obhajobu obžalovaného, je potřeba zprostit obžaloby,“ vysvětlila Hrnčířová. Státní zástupce Vladimír Pazourek se na místě odvolal, případ tedy poputuje k vrchnímu soudu.

Soudkyně Městského soudu v Praze shledala hlavní pochybnosti v postupu a transparentnosti policie před zahájením vyšetřování a v době, než bylo povoleno zapojení tajných agentů do případu. Ti totiž měli skupinu anarchistů infiltrovat a podle obžalovaných sami organizovali útok, skupinu do něj tlačili. Proti policejním důkazům hraje totiž i fakt, že ve spise není zmínka o několika měsících období. O několik dní později je v něm však zmínka o tom, že agenti mohou na případu pracovat, načež je provedena první zkouška zápalných lahví, které byly u chuchelského železničního mostu dle důkazů policejních orgánů zahrabány.

Obžalovaným hrozil trest odnětí svobody 12 až 20 let, případně výjimečný trest. Obžalovaní přitom strávili část trestního stíhání ve vazbě, budou proto možná žádat o odškodnění. K případu se na svém twitterovém účtu vyjadřoval i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Sdělil, že pokud by se potvrdilo, že případ byl policejní provokací, bude žádat vyšetření a trest pro viníky. „Policie demokratického státu, a už vůbec ne tzv. elitní útvary, nemůže svévolně ničit životy lidí, ať je jejich politické smýšlení jakékoli,“ psal po verdiktu soudu.

Související