Politici se domnívají, že ministr financí Ivan Pilný by měl vládě navrhnout odvolání šéfa daňové správy Martina Janečka. Reagovali tak na středeční jednání rozpočtového výboru sněmovny, kde Janeček hájil užívání zajišťovacích příkazů.
Bývalý ministr financí a předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek říká, že odvolání šéfa daňové správy je otázkou politické vůle.
"Ministr financí v přímém přenosu viděl nekompetentnost šéfa finanční správy a slyšel řadu z nás, že ředitel Janeček není člověk na svém místě," uvedl Kalousek.
Dodal, že odvolání šéfa finanční správy není složité, stačí návrh ministra financí předložený vládě.
"Pochopitelně to neudělá tato vláda, proto i my jsme připraveni udělat další kroky po volbách," dodal předseda TOP 09, jenž je zároveň členem rozpočtového výboru sněmovny.
Zmiňovaná politická vůle by se mezi členy vlády našla.
Například předseda koaliční KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvedl, že by ruku pro odvolání ředitele daňové správy zvedl. "Opatření zajišťovacích příkazů byla někdy za hranou a je to popření právního státu. Z toho by měla být vyvozena osobní odpovědnost," uvedl předseda lidovců.
Podobně smýšlí i ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Michaela Marksová. "Cením si toho, že se ministr omluvil, a pro odvolání bych ruku spíše zvedla," uvedla Marksová.
"Nevím, proč je pan Janeček ještě ve své funkci. Svoji nekompetentnost a škodlivost už prokázal," přidal se další člen vlády za ČSSD, ministr pro lidská práva Jan Chvojka. Premiér Bohuslav Sobotka se k případnému odvolání i přes dotaz HN nevyjádřil.
Oslovení ministři reagovali na to, že se ministr Pilný na středečním jednání výboru omluvil majitelům firem, které takzvanými zajišťovacími příkazy zbytečně zlikvidovala daňová správa. Přesto Pilný říká, že nevidí důvod k tomu, aby odvolání šéfa Generálního finančního ředitelství navrhl.
"To je velmi složité a podléhá to schválení vlády," uvedl ve středu Pilný po jednání výboru. Reagoval tak na dotaz, zdali hodlá požadovat vyvození osobní odpovědnosti za zlikvidované firmy, kterým daly soudy za pravdu v neoprávněném postupu ze strany berních úředníků. Sám Janeček ve středu před poslanci používání zajišťovacích příkazů hájil, jejich použití bylo podle něj vždy oprávněné.
Ani on se proto nedomnívá, že by měl odstoupit nebo být odvolán. "Nevidím jediný důvod, proč by měla být vyvozena jakákoliv osobní odpovědnost. Řízení ještě nejsou ukončena, mnohdy jsou prováděna šetření i ze strany policie," uvedl šéf daňové správy po jednání rozpočtového výboru.
Už šest firem má přitom rozsudek Nejvyššího správního soudu, že úředníci proti nim použili zajištění a následnou exekuci majetku neoprávněně. Další rozsudky vydaly prvoinstanční krajské soudy.
Kroky úředníků měly ve většině případů pro společnosti likvidační následky. Pilný to omlouvá tím, že počet neoprávněně zlikvidovaných firem je zanedbatelný vůči celkovému počtu plátců DPH. "Musím hájit finanční správu, pracuje jinak dobře," uvedl ministr.
Stát se však musí připravit na to, že bude za neoprávněnou likvidaci obchodních společností kvůli pouhému podezření, že se účastní řetězového podvodu s DPH, platit nejen zabavené prostředky, ale i náhrady za způsobené škody, které mohou jít do miliard.
Navíc podle soudce Nejvyššího správního soudu Karla Šimky tím, že se ministr Pilný omluvil, může začít vyjednávání s poškozenými firmami o mimosoudním vyrovnání.
"Finanční správa se nemusí soudit, může chybu uznat a říci: Máte takovou a takovou škodu a my vám ji uhradíme. Prvotní, co musí udělat, je vyplatit úrok ze zabavených prostředků," uvedl Šimka.
Podle něj by měl stát z pozice správného hospodáře objektivně vyhodnotit situaci a kde dojde k závěru, že nárok poškozeného je oprávněný, tak ho vyplatit a nikoliv čekat na soud. "Pokud je případ naopak sporný, tak se teprve soudit," doplnil soudce.