Předsednictvo vlády se v pondělí shodlo na zvýšení rozpočtu vysokých škol na příští rok o tři miliardy korun. Během jednání vlády, na kterém budou ministři schvalovat rozpočet, to sdělil vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Pro kapitolu vědy a výzkumu, kde panovaly spory, navrhl kompromis tak, aby balík peněz činil 35,6 miliardy korun.

Růstem minimálně o tři miliardy korun podmiňovaly souhlas se svým rozpočtem vysoké školy. V případě, že by vláda zvýšení neschválila, hrozily protesty počátkem října. Původně požadovaly zvýšení rozpočtu o 4,5 miliardy korun, které jim na jaře přislíbila bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). V pátek oznámily, že pokud jim vláda dá méně než tři miliardy korun navíc, uspořádají protesty.

Ráno se před jednáním vlády u Strakovy akademie shromáždilo asi dvacet vysokoškolských studentů a doktorandů, kteří přišli za navýšení rozpočtu vysokých škol bojovat. Přinesli si transparenty s hesly "Konec levných akademiků", "Investice do vědy stejně jako do tunelů" nebo "Je to k pláči".

"Meziročně je to slušné navýšení rozpočtu, ale na druhou stranu je to přidání po šesti letech, to už tak monumentálně nevypadá," komentoval pro HN rozhodnutí vlády Bek. Vysoké školy hrozily protesty, pokud nedostanou alespoň tři miliardy, v úterý zasedne předsednictvo České konference rektorů a rozhodne, jak naloží s ohlášením Týdnem vzdělanosti, který má začít příští týden.

"Předpokládám, že žádné protesty nebudou a omezíme se pouze na slavnostní zahájení akademického roku a další akce," odhaduje závěry jednání rektor Bek.

Vysoké školy původně ve shodě s ministerstvem školství požadovaly 4,5 miliardy navíc. "Uvědomujeme si, že i ostatní resorty mají spoustu požadavků, se skřípěním zubů jsme ochotni akceptovat částku tři miliardy korun," uvedl už v pátek rektor Masarykovy univerzity v Brně a místopředseda České konference rektorů Mikuláš Bek. Nyní hospodaří s 21 miliardami korun.

Dosavadní návrh ministra financí Ivana Pilného (ANO) počítal v kapitole ministerstva školství na příští rok se sumou 161 miliard bez peněz na růst platů, tedy méně než před prázdninami, kdy to bylo 168 miliard korun. Letos ministerstvo hospodaří se 156 miliardami korun. Rozpočet vysokých škol stagnuje několik let kolem 21 miliard korun.

Podle květnového rozhodnutí o posílení rozpočtu na vědu a výzkum pro příští rok mělo na bádání putovat 36,2 miliardy korun, tedy o 3,5 miliardy víc než letos. Ministerstvo financí navrhlo snížení, a to nejspíš o 2,8 miliardy korun.

Související