Od letošního června Češi díky Evropské unii volají, surfují po webu a posílají SMS z ostatních unijních států za stejné ceny, jaké jim účtují jejich mobilní operátoři doma. To se ovšem týká jen případů, kdy člověk volá a píše z českého telefonu na jiné tuzemské číslo. Drahým hovorům a SMS adresovaným na zahraniční evropská čísla se konec roamingových poplatků zatím vyhnul. A to chce nyní Evropský parlament změnit.

Většina jeho členů teď schválila předběžný plán na zlevnění mezinárodních hovorů a SMS v rámci EU. A pokud ho podpoří i členské státy a Evropská komise, mohla by nová regulace platit již za rok. Češi by tak díky ní na německá či chorvatská čísla mohli volat a psát za mnohem nižší ceny než nyní.

"Když budete nyní volat z Chorvatska do Česka, vyjde vás to díky konci roamingu levněji, než kdybyste volal z Česka do chorvatského penzionu. To je absurdní a musí se to změnit," řekla HN česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO, ALDE), která návrh na zlevnění mezinárodních hovorů prosazuje.

12 korun

za minutu je průměrná cena mezinárodního volání v rámci Evropy, kterou si účtují operátoři T-Mobile, O2 a Vodafone. Takové hovory jsou až šestkrát dražší než ty, které lidé provádějí na česká čísla.

Nynější ceny volání na zahraniční čísla v rámci EU jsou podle ní příliš vysoké, což potvrzují i ceníky hlavních tuzemských operátorů − T-Mobilu, O2 a Vodafonu.

Většina jejich tarifů nabízí neomezené volání a SMS pro komunikaci s českými čísly. Zákazníci, kteří mají kredit, pak platí od necelých dvou do pěti korun za minutu domácího hovoru. Ceny volání na zahraniční čísla v rámci Evropy se ovšem u mobilní trojky pohybují kolem 12 korun za minutu, což je dva- až šestkrát více.

Návrh europoslanců neuvádí, o kolik by mělo mezinárodní volání zlevnit. "Podobu regulace necháváme otevřenou pro další jednání. Nechceme ale, aby tyto mobilní služby zůstaly i nadále předražené," uvádí Charanzová. Dá se přitom očekávat, že by unie nynější ceny regulovala postupně, tak jako to učinila u roamingu. Až za několik let by tak hovory a SMS do unijní ciziny mohly stát stejně jako v domovské zemi.

Právě pomalého postupu při snižování cen mezinárodního volání se někteří europoslanci obávají. S návrhem nové regulace přišel sám europarlament, zatímco zástupci členských států se prý k němu zatím staví odmítavě. Podle Charanzové by ale navržená regulace mohla najít podporu u estonského předsednictví EU i u Evropské komise.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.