Nejúspěšnějším guvernérem centrální banky pro střední a východní Evropu je šéf České národní banky Jiří Rusnok. Ten získal od magazínu GlobalMarkets ocenění Guvernér centrální banky pro střední a východní Evropu pro rok 2017 za hladké ukončení devizových intervencí, včetně důkladné přípravy a efektivní komunikace. ČNB o tom v neděli informovala v tiskové zprávě.
Režim devizových intervencí zahájila ČNB v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 korun za euro kvůli obavám z deflace. Stalo se tak rok poté, co klíčovou úrokovou sazbu stlačila k nule a vyčerpala tím prostor k uvolňování měnové politiky tradičním způsobem. ČNB se po centrálních bankách Izraele a Švýcarska stala teprve třetí centrální bankou, která použila kurz jako nástroj své měnové politiky. Intervence ukončila ČNB letos 6. dubna.
"Cenu chápu jako výraz uznání za to, že jsme transparentně avizovaným ukončením režimu devizových intervencí navázali na unikátní práci předchozí bankovní rady. Považuji to za dodatečné uznání naší neortodoxní měnové politiky, za kterou se na nás doma často snášela kritika. Je to vyznamenání nejen pro bankovní radu, ale pro celý odborný aparát ČNB," uvedl Rusnok.
V případě finanční stability magazín ocenil, že opatření k omezení úvěrů centrální bankou pomohla zabránit problémům na trhu s nemovitostmi a zachovat ziskové a udržitelné fungování bankovního sektoru.
Během každého podzimního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky vyhlašuje list GlobalMarkets nejúspěšnějšího šéfa centrální banky a ministra financí, vždy pro sedm regionů světové ekonomiky (bez vyspělých západních zemí). Loni a předloni byla vyhlášena šéfka Ruské centrální banky Elvira Nabiullinová. Ocenění v roce 2013 získal také bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer.
Na vydávání listu GlobalMarkets (dříve "EmergingMarkets") se kromě Mezinárodního měnového fondu a Světové banky ještě podílí například Evropská banka pro obnovu a rozvoj a Asijská rozvojová banka.