Obchodník s pohonnými hmotami opavská společnost FAU je stále bez prostředků, které jí zabavily finanční a celní úřady.
Firmy se přitom v září už podruhé zastal Krajský soud v Ostravě a zrušil zajišťovací příkazy, které na FAU vydala celní správa. Několik měsíců předtím stejný soud zrušil i zajištění majetku finančním úřadem.
Celkem si oba úřady nárokovaly kvůli údajně nezaplacené dani přes 200 milionů korun.
"Finanční správa ústy ředitele Martina Janečka uznala náš nárok na úroky. Nicméně nám nic nezaplatili a údajně pošlou právní hodnocení, proč to neudělali," řekl advokát firmy FAU Alfréd Šrámek. Lhůta pro zaplacení přitom finanční správě podle něj již vypršela. Advokát doplnil, že úroky ze zabavených prostředků berním úřadem činí asi 19 milionů korun, za zákrok celní správy činí úroky asi 25 milionů korun.
Podle Generálního finančního ředitelství FAU nedostala potvrzené úroky, protože stále dluží státu na daních. "Nedoplatky převyšují částku přiznaného úroku z neoprávněného jednání správce daně," uvedla mluvčí úřadu Petra Petlachová.
Společnost FAU skončila v konkurzu loni na podzim. Vlastnila sklad pohonných hmot v areálu přerovské Prechezy z holdingu Agrofert, tehdy patřícímu Andreji Babišovi. Chemička měla o sklad, v němž se také přimíchávala biopaliva do nafty a benzinu, údajně zájem.
V roce 2014 berní úředníci nabyli dojmu, že firma FAU, kterou podezřívali ze zapojení do řetězce zasaženého podvodem na DPH, daň nezaplatí. Posléze se k finančnímu úřadu přidala celní správa s tím, že firma dluží na dani za srpen roku 2016. Také celníci neváhali okamžitě vydat zajišťovací příkaz.
Původce rozhodnutí může odhalit policie
Kvůli nejasnostem, kdo o tak masivním zajištění majetku rozhodl, podává nyní firma FAU trestní oznámení. Advokát Šrámek je přesvědčený, že příkaz musel přijít od někoho, kdo stojí mimo finanční správu.
"Chtěli jsme vědět, kdo o tom rozhodl. Do milionu to je v kompetenci ředitelů. Ale 200 milionů je částka naprosto nestandardní. Nikdo to nechce řešit a na dotaz, kdo učinil rozhodnutí, nám řekli, že to byli úředníci," uvedl Šrámek.
Specializovaný finanční úřad žádost o poskytnutí konkrétních jmen skutečně odmítl s tím, že jde o informace, které neexistují. Sdělit lze údajně pouze jména úředníků, kteří rozhodnutí podepsali. "Proto bylo žadateli sděleno, že tím, kdo fakticky a zároveň jako poslední o vydání zajišťovacího příkazu rozhoduje, je zaměstnanec, který předmětné zajišťovací příkazy podepsal," uvedla Petlachová. Doplnila, že podpisu zajišťovacího příkazu vždy předchází schvalovací proces.
To je podle Šrámka nesmyslné tvrzení, o zajištění majetku nerozhoduje úředník, ale jeho nadřízený.
"Jediná cesta je ta, aby to vyřešila policie, která má právo v dané věci provádět výslechy," dodal Šrámek.
Na dotaz, kdo podle něj úkoloval berní úředníky, uvedl, že nedokáže uvést konkrétní jména ani to, zda se jednalo o někoho z ministerstva či ze soukromého sektoru. Poukázal však na tajně pořízenou nahrávku, kterou na svém twitterovém účtu zveřejnila skupina Šuman. Na ní bývalý ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš hovoří o detailech postupu finanční správy proti firmě FAU, která sídlila v areálu přerovské Prechezy.
"Ti naši klekli na FAU, takže to je v insolvenci," říká Babišův hlas na nahrávce.
"Máme proto podezření, že to bylo rozhodnutí, které přišlo z vnějška finanční správy," uvedl Šrámek.
Takové tvrzení označilo Generální finanční ředitelství za lživé. "Zásadně odmítáme, že by finanční správu ovlivňoval jakýkoliv subjekt působící mimo ni a považujeme toto nařčení za zcela absurdní," uvedla mluvčí úřadu Petra Petlachová.
U společnosti FAU údajně finanční správa zjistila skutečnosti, které dokazují, že byla vědomě zapojena do řetězového podvodu. "Dnešní lživá vyjádření společnosti FAU vnímáme pouze jako snahu o odvedení pozornosti od závažných zjištění týkajících se krácení daně," doplnila Petlachová.