S novou vizáží s krátkými vousy usedl na lavici obžalovaných v největší jednací síni Krajského soudu v Praze v druhém kole své korupční kauzy hlavní aktér případu - bývalý středočeský hejtman David Rath, který spolu s dalšími deseti lidmi čelí obžalobě ze zmanipulování zakázek středočeských nemocnic.

Případ k novému projednání vrátil Vrchní soud, když zrušil předloňský prvoinstanční verdikt kvůli údajně špatně povoleným odposlechům.

Rath ale vydržel sedět jen několik málo minut. Ještě než soudce Robert Pacovský stačil začít rekapitulovat průběh případu, přistoupil Rath k řečnické ohrádce a domáhal se slova s tím, že chce podat námitku podjatosti soudce.

"Budete mít na to ještě čas, sedněte si," reagoval soudce. Rath ale neposlechl a začal se soudcem hlasitě polemizovat, kdy námitku podjatosti může podat.

Posadil se až po několikeré přestřelce, když jej soudce upozornil, že mu může udělit pokutu nebo ho vykázat z jednací síně.

Podvoluji se hrubému nátlaku

"Podvoluji se vašemu hrubému nátlaku, který jen dokresluje vaši podjatost," ustoupil dramaticky Rath a posadil se na lavici obžalovaných vedle dalších spoluobviněných - manželů Kateřiny a Petra Kottových a Lucie Novanské.

Na druhé lavici s odstupem od nich sedí Ivana Salačová, která je spolupracující obviněná a policii pomohla zbytek obviněných usvědčit výměnou za nižší trest. Zbytek obžalovaných, především představitelů uplácejících firem, požádal o jednání v jejich nepřítomnosti.

Do případu se také v pondělí pokusil vstoupit exhejtmanův bratr Michal Rath.

Ten se s Davidem Rathem pře o miliony, které policie našla v Rathově vile a exhejtman tvrdil, že to jsou ve skutečnosti úspory jeho otce Ratmíra Ratha, jenž ale před více než rokem umřel. Michal Rath se proto chtěl přihlásit jako poškozený a nárokovat zadrženou sumu.

Soudce Pacovský mu to ale neumožnil. "Soud nemá za to, že by mu příslušelo postavení poškozeného v tomto řízení," reagoval stručně soudce. Jako poškozeného nicméně nechal vedle státního zástupce Petra Jiráta sedět advokáta Jana Vondráčka, který dělá správce dědictví Ratmíra Ratha.

Je to spiknutí vaší rodiny!

Pacovský poté začal rekapitulovat celý případ, zejména okolnost zrušení jeho předloňského verdiktu. Senát Vrchního soudu v Praze vedený Pavlem Zelenkou totiž loni v říjnu rozhodl, že v případu byly použity nezákonně odposlechy, protože jejich povolení bylo nedostatečně odůvodněno.

Nejvyšší soud v Brně ale letos v červnu Zelenkovo rozhodnutí zrušil s odůvodněním, že odůvodnění odposlechů bylo v pořádku a lze je při rozhodování využít.

Soud naplánoval 18 jednacích dnů. Tak vysoký počet je zřejmě kvůli tomu, že soud očekával průtahy ze strany Ratha. "Může se stát, že soud nevyužije všechny dny, na které bylo jednání nařízeno," připustil soudce.

A průtahy se opravdu dají čekat. Poté, co soudce dokončil shrnutí, si vzal slovo sám Rath a oznámil, že proti němu podává námitku podjatosti. A to kvůli tomu, že se soudí s jeho strýcem Michalem Pacovským.

"Netěší mě, že tu námitku musím vznášet. Čekal jsem, že se vyloučíte. Mohlo to proběhnout bez veřejného cirkusu," prohlásil Rath.

Pro připomenutí: Rath na jaře 2015 těsně před vynesením rozsudku oznámil, že vypověděl smlouvu dosavadním obhájcům Romanu Jelínkovi a Adamovi Černému a za nového obhájce si vybral advokáta Michala Pacovského - shodou okolností strýčka svého soudce.

Advokát Pacovský ale oznámil, že případnou plnou moc vypovídá, protože podpis pod ní prý Rath z něj vylákal podfukem.

Poté co vyšel článek, v němž Michal Pacovský svoje jednání s Rathem popsal, exhejtman podal na Michala Pacovského žalobu na ochranu osobnosti. Soud ještě v tomto případě nerozhodl.

Podle Ratha jde o spiknutí ze strany Pacovského rodiny.  "Byl jsem nucen podat trestní oznámení z důvodu možného komplotu vašeho strýce, bratrance i vás," uvedl.

Rath poté několikrát opakuje, že Michal Pacovský si mu řekl o neobvykle vysokou sumu 10 milionů korun za to, že jej bude zastupovat. A naznačuje, že to mohl být sofistikovaný úplatek za ovlivnění rozsudku. Nepředkládá k tomu ale žádný důkaz. Advokát Pacovský to již dříve označil za nesmysl.

Rath mluví už více než dvě hodiny. Během nich předčítá především články o svém sporu s advokátem Pacovským. A také protokoly ze soudního sporu, který v této věci vůči advokátovi Pacovskému vyvolal. Po zhruba 50 minutách soud vyhlásil půlhodinovou pauzu, ve čtvrt na dvanáct Rath začal mluvit znovu.

A předčítá například výpověď Michala Pacovského z jejich vzájemného sporu, kdy advokát uvedl, že se se svým synovcem již několik let nestýká. A to právě kvůli tomu, že jeho synovec Robert soudí Davida Ratha. A že jej to velmi mrzí, protože měli spolu výborné vztahy. "Já jako osoba jsem narušil harmonické vztahy vaší rodiny," zdůvodňuje dále podjatost soudce.

Byť Rath na soudce nepřetržitě útočí už více než tři hodiny, ten zatím nehnul brvou. A to ani když jej bývalý hejtman označil za alkoholika. Rath totiž další námitku podjatosti odůvodnil svou vlastní provokací, kdy si během své závěrečné řeči v červenci 2015 nechal donést do jednací síně soudu desky a před zkoprnělým soudcem je převzal od advokátní koncipientky. Pacovský si pak dokument vyžádal - a v deskách byla jeho vlastní fotografie z mládí, kde sedí s pokleslou hlavou se sklenicí piva před sebou.

"Internet je plný těchto fotografií. Rád bych, aby byl můj případ řešen soudcem, který požívá vážnosti a důvěry," uvedl Rath.

A pokračoval v provokacích, jimiž se snaží neustále soudce vytočit. Podle něj je Pacovského podjatost jasná. "Máte proti sobě člověka, který vás neustále štve, rozvrátil vám rodinný život a poukazuje na všechny vaše výstřelky," uvádí Rath. "Máte dost důvodů mě nenávidět. Je to absurdní divadlo, Václav Havel by to nevymyslel," dodal a začal citovat i z bible a mluvit o desateru. "Mohl byste se držet té námitky podjatosti," požádal jej klidně soudce.

Rath mluvil až téměř do čtvrt na čtyři, kdy soud oznámil, že jednání přeruší do dalšího dne. "Mám to na ještě 4 až 6 hodin," reagoval poté Rath na otázku, jak dlouho bude číst námitku. Je to prý nutné. "Je to má ústavní stížnost a odkazy na různé evropské judikáty. Oni by si to sami nepřečetli," vysvětlil Rath.

Související