Monologem Davida Ratha pokračuje před Krajským soudem v Praze druhé kolo jeho korupční kauzy. Soudce Robert Pacovský případ, v němž Ratha předloni v červenci poslal na 8,5 roku do vězení, začal po vrácení Vrchním soudem v Praze projednávat znovu toto pondělí.

Rath si v pondělí hned poté, co Pacovský shrnul dosavadní průběh řízení, vzal slovo a oznámil, že podává námitku podjatosti proti osobě soudce. Tu přednáší již osmou hodinu; poté, co soudce pondělní jednání ukončil, pokračuje v monologu i v úterý.

Zatímco v pondělí byla téměř plná jednací síň a byly v ní dvě desítky novinářů, v úterý jich vytrvalo jen pět. O to, aby nemuseli být přítomni, požádalo i všech deset zbylých obžalovaných.

Obhájci odejít nemohou

Na svých místech ovšem musí dál zůstat obhájci, kteří se při Rathově monologu evidentně nudí. Někteří chvílemi zvedají oči v sloup, pracují na počítači či si čtou v tabletech a mobilech nebo i klimbají.

Rath od počátku své řeči ostře útočil na soudce a mluvil o něm například jako o opilcovi. Úterní den zahájil předčítáním své ústavní stížnosti, v níž si stěžuje na podjatost soudců Nejvyššího soudu i ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Poté začal obšírně mluvit o tři roky starém incidentu, kdy byl soudce Pacovský pokárán za to, že nechal novinářům nafotit obří hromadu šanonů s Rathovým spisem a na fotografiích byla vidět jména obžalovaných.

Podle některých přítomných advokátů měl soudce Pacovský proti Rathovým obstrukcím už dávno zasáhnout. "Vždyť jen předčítá. Jsou to typické parlamentní obstrukce. Zákon mu umožňuje jej přerušit," říká jeden z nich.

Nedat mu další záminku

Pacovský zjevně nechce dát Rathovi další záminku, aby si stěžoval na jeho postup. Proto během jeho monologu, byť na něj Rath nevybíravými slovy útočí, nehne ani brvou. A to ani když se jej Rath evidentně snažil vyprovokovat k nějaké reakci.

"Máte proti sobě člověka, který vás neustále štve, rozvrátil vám rodinný život a poukazuje na všechny vaše výstřelky. Máte dost důvodů mě nenávidět. Je to absurdní divadlo, Václav Havel by to nevymyslel," uvedl Rath například v pondělí.

Krátce po dvanácté hodině soudce Pacovský vyhlásil čtyřicetiminutovou přestávku. Dá se očekávat, že ani v úterý Rath přednášení svojí námitky podjatosti soudce neskončí.

Související