Český Finanční analytický úřad se začal detailně zajímat o uniklá data nazvaná Paradise Papers, nejnovější a jeden z největších úniků dokumentů týkajících se finančních toků a vyvádění peněz do daňových rájů. Potvrdil to ředitel úřadu Libor Kazda.
"Samozřejmě budeme českou stopu prošetřovat," řekl Kazda. Doplnil však, že je otázkou, zda budou mezi e-maily, smlouvami a dalšími záznamy dohledatelné konkrétní bankovní transakce a účty českých podnikatelů. "Uděláme, co půjde," dodal Kazda.
Jeho zpravodajská jednotka, která čítá zhruba třicet lidí a přezdívá se jí cifršpioni, nyní žádá o přístup do databáze Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů, kteří Paradise Papers pustili do světa.
Podobně postupovali i minulý rok, když se objevily Panama Papers, v jejichž vyšetřování se také angažovalo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů.
České firmy a podnikatele, kteří se v tehdejších dokumentech objevovali, také vyšetřoval Finanční analytický úřad.
"A díky našim zjištěním došlo nakonec i k podání trestních oznámení. Panama Papers se stále zabýváme, protože některé podezřelé transakce můžeme prokázat až nyní nebo v budoucnu. Hmatatelný výsledek je ale ten, že díky celé této kauze byl zaveden rejstřík skutečných vlastníků. To je jedno z hlavních opatření, která by měla vyvádění peněz do daňových rájů ztížit," řekl v létě v rozhovoru pro Hospodářské noviny Kazda.
Už tehdy navíc předpokládal, že se objeví další podobně masivní únik dat o peněžních tocích do daňových rájů.
Jestli bude českou stopu Paradise Papers vyšetřovat kromě specializované finanční zpravodajské jednotky i česká policie, není jasné. "Policie se zpravidla nevyjadřuje ke konkrétním právnickým a fyzickým osobám, stejně tak nesděluje informace o možném probíhajícím prověřovaní nebo stadiu vyšetřování," řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.
V Paradise Papers je podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku, které má v Česku a na Slovensku jako jediné přístup ke všem uniklým souborům, přes 12 tisíc dokumentů týkajících se České republiky.
Není ale podle něj možné přesně stanovit, kolik je v Paradise Papers Čechů, protože značná část českých podnikatelů, kteří offshorové služby využívají, uvádí svoji adresu trvalého pobytu v zahraničí.
V dokumentech jsou zmiňovány starší kauzy týkající se například Viktora Koženého nebo Investiční a poštovní banky (IPB) a Kajmanských fondů. Databáze podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku zmiňuje také firmu Appian a zakládání složitých vlastnických struktur Jitkou Cechlovou Komárkovou a jejím manželem Alešem Cechlem.
Jitka Cechlová Komárková je podle žebříčku časopisu Forbes nejbohatší ženou v České republice. Většinu majetku získala při dělení holdingu KKCG rodiny Komárkových.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 40 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později