Finanční správa prohrála spor s přerovskou firmou FAU o zajišťovací příkazy.

Nejvyšší správní soud (NSS) ve čtvrtek zamítl kasační stížnost Odvolacího finančního ředitelství. Potvrdil tak rozsudek Krajského soudu v Ostravě, který postup finanční správy označil za nezákonný a zajišťovací příkazy vydané na distributora pohonných hmot FAU zrušil. Firma FAU, která pak vloni skončila v konkurzu, vlastnila sklad pohonných hmot v areálu přerovské Prechezy z holdingu Agrofert.

Předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš mluvil o likvidaci firmy na nahrávce, kterou na konci srpna zveřejnil twitterový účet Skupina Šuman.

"Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony," říká Babiš na nahrávce. Okolnosti, za jakých vznikla, nejsou dodnes zřejmé.

Ostravský krajský soud, jemuž dal nyní Nejvyšší správní soud za pravdu, napadl zajišťovací příkazy na FAU jako nezákonné. Úředníci totiž po firmě vymáhali daň z přidané hodnoty za jeden obchod hned dvakrát.

Poprvé po ní chtěli jako po ručiteli 200 milionů korun, které neodvedla zkrachovalá společnost Verami. Ve stejný den si berní správa řekla dalšími příkazy o 218 milionů.

Nabyla totiž dojmu, že firma FAU, kterou podezřívala ze zapojení do řetězce zasaženého podvodem na DPH, daň nezaplatí. Následovala okamžitá exekuce a firma skončila v konkurzu.

"Nejvyšší správní soud dnes potvrdil, že exekuce byla nezákonná. Došlo k nezákonné likvidaci firmy, kterou zničily zajišťovací příkazy," komentoval rozsudek právní zástupce FAU Alfréd Šrámek. "Je to otevření cesty k náhradám škody. V okamžiku zahájení exekuce měla firma hodnotu převyšující miliardu korun," dodal.

Krajský soud v Ostravě letos v září rovněž zrušil rozhodnutí celníků o zajišťovacích příkazech pro opavskou firmu FAU. Celní úřad podle něj neměl důvod pro tak masivní zajištění. "Celní správa podávala proti tomuto rozsudku kasační stížnost asi před měsícem. O ní ještě Nejvyšší správní soud nerozhodl," uvedl Šrámek.

Finanční správa nechtěla rozsudek konkrétněji komentovat, neboť jej zatím neobdržela.

"V tuto chvíli pouze víme, že NSS potvrdil rozsudek Krajského soudu v Ostravě, který se však nezabýval meritem věci, tedy zda se firma FAU účastnila daňového podvodu, či nikoliv. Krajský soud se tehdy ve svém rozhodnutí neztotožnil s postupem finanční správy pouze z důvodu souběhu doměření daně a současně vydaných ručitelských výzev, ačkoliv zákonná úprava mezi těmito nástroji neumožňuje finanční správě možnost volby. Až nám bude rozsudek NSS doručen, podrobíme ho důkladné analýze a zvážíme další kroky," uvedla
mluvčí Generálního finančního ředitelství Gabriela Štěpanyová.

Související