Soudkyně Helena Králová čelí už druhé kárné žalobě. Podal ji předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. Vadí mu rozdílné rozhodování Králové o použitelnosti odposlechů v kauze takzvaných trafik pro exposlance ODS, ve které jsou obviněni expremiér Petr Nečas a jeho manželka a bývalá šéfka kabinetu Jana Nečasová.

"Paní soudkyně během hlavního líčení řekla stranám, že po poradě senátu nepřipustí odposlechy jako důkaz, a potom následně v tiskových reakcích to zjemnila potud, že se to týká jen dvou SMS. Nicméně z protokolu o hlavním líčení je zcela zjevné, jak rozhodla, a podle mého názoru tím zmařila možnost stran jakkoliv reagovat na to důkazní řízení," vysvětlil důvod kárné žaloby na Královou podle ČT předseda městského soudu.

První kárnou žalobu na Královou podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který jí vytýká závažná pochybení v několika případech, kdy mimo jiné nerespektovala pokyny nadřízených soudů.

Pelikán i Vávra chtějí, aby dostala nejvyšší možný trest – přišla o talár. Králová je přitom už několik let v důchodu a za necelé čtyři roky by stejně musela skončit, protože dovrší hranici 70 let.

V případu trafik, který v roce 2013 přispěl k pádu kabinetu premiéra Nečase (ODS), čelí kromě něj a jeho současné manželky obvinění také bývalý náměstek ministerstva zemědělství Roman Boček.

Nečasová a Boček podle obžaloby Nečase v roce 2012 navedli k podplacení poslaneckých "rebelů" Ivana Fuksy, Petra Tluchoře a Marka Šnajdra lukrativními funkcemi výměnou za to, že se vzdají mandátů a umožní přijetí vládního daňového balíčku.

Související