Odejít do důchodu dřív a přitom si nekrátit starobní důchod se chystá v poslední době více úspěšných lidí. Tuto možnost mají lidé v Česku už pět let, zatím ji využívali jen málo. Zajímali se o ni spíše ti, kdo přišli o práci v předpenzijním věku. Většinou ale zjistili, že na takzvaný předdůchod nemají v penzijním fondu naspořeno dost peněz.
"Předdůchod často chtějí lidé, kteří bydlí ve svém, mají dospělé děti a úspory a řeknou si, že už dál nepotřebují vydělávat. Pro ně je to atraktivní varianta, jak strávit část předdůchodového věku, protože stát za ně platí pojištění," říká Richard Siuda, člen vedení skupiny Conseq, které patří i penzijní společnost.
Vláda Petra Nečase (ODS) tuto možnost prosadila v době, kdy doznívala ekonomická krize, platí od roku 2013. Hlavně pro starší lidi, kteří v takové situaci hledají obtížněji práci. A také s vidinou toho, že je časem budou čerpat zaměstnanci fyzicky náročných profesí, kteří na práci už nebudou stačit a kterým budou víc přispívat zaměstnavatelé.
Podle šéfa penzijní společnosti České spořitelny Aleše Poklopa se nyní o předdůchody hodně zajímají například letití manažeři v korporacích. "Cítí se opotřebovaní a chtějí s kariérou skončit ještě před starobním důchodem," říká Poklop. Navíc, pokud by v předdůchodu chtěli, mohou v něm pracovat třeba na nějaký krátký úvazek.
Že toto řešení období až pěti let před nástupem do starobního důchodu láká čím dál víc Čechů, ilustrují i čísla Asociace penzijních společností. Ke konci loňského září předdůchod čerpalo 2481 Čechů. Během jednoho roku jde o zvýšení o 57 procent.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 50 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později