Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje dotáhnout elektronickou evidenci tržeb do konce už jen v jednom kroku.
Už teď evidují tržby hospody, hotely a obchodníci, rozhodnutí Ústavního soudu z konce minulého roku ale odsunulo zavedení třetí a čtvrté fáze EET, která se má týkat třeba advokátů či řemeslníků. Ti by měli podle plánů ministerstva on-line hlásit své výdělky od příštího léta, dříve se přitom spekulovalo o březnu příštího roku.
Na tuto dobu ministerstvo odhaduje schválení novely příslušného zákona. "Počítáme s účinností od poloviny příštího roku. Krátce poté by najela ta bývalá třetí a čtvrtá vlna EET," řekla ministryně Schillerová v rozhovoru pro týdeník Ekonom. Pro dělení na více etap už nevidí důvod.
Druhou neznámou až dosud bylo, koho by se nakonec měly týkat výjimky. Původně byla EET v čase spuštění první fáze v prosinci 2016 koncipována jako plošná s minimem výjimek. Postupně se však přidávaly nové úlevy, až nakonec Ústavní soud rozhodl o vyjmutí plateb kartou a v e-shopech a také odsunul další náběh evidence.
Ministryně chce nyní ulevit především fyzickým osobám, které neplatí DPH a projde jim rukama méně než 200 tisíc korun v hotovosti ročně. "Diskuse s podnikatelskými svazy a komorami mě přesvědčila, aby dalším kritériem nebyl příjem nebo obrat, ale aby to byl objem hotovostních plateb." Zástupci podnikatelů namítali, že obchodník má třeba roční příjem 900 tisíc, ale z toho jen 20 tisíc hotovostně, a přesto by si musel pořizovat terminál na EET. "To jsem uznala a zatím máme nastaven limit 200 tisíc korun hotovostních plateb ročně, ale je to parametr k diskusi," říká Schillerová.
Ministerstvo financí nejmenším podnikatelům nabídne nový účtenkový off-line režim. Kdo splní podmínky, tomu správa povolí zapisování do bločků. "Už dnes, když přijdete k podnikateli, který nemá EET, a požádáte ho o účtenku, musí vám ji dát. My to zavedeme povinně, tedy že ji nevydá jen na žádost, ale v každém případě," vysvětluje. Účtenka bude mít stejné náležitosti jako ty elektronické. Podnikatelé budou muset svou evidenci odevzdávat jednou za měsíc finanční správě.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 40 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později