Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje dotáhnout elektronickou evidenci tržeb do konce už jen v jednom kroku.

Už teď evidují tržby hospody, hotely a obchodníci, rozhodnutí Ústavního soudu z konce minulého roku ale odsunulo zavedení třetí a čtvrté fáze EET, která se má týkat třeba advokátů či řemeslníků. Ti by měli podle plánů ministerstva on-line hlásit své výdělky od příštího léta, dříve se přitom spekulovalo o březnu příštího roku.

Na tuto dobu ministerstvo odhaduje schválení novely příslušného zákona. "Počítáme s účinností od poloviny příštího roku. Krátce poté by najela ta bývalá třetí a čtvrtá vlna EET," řekla ministryně Schillerová v rozhovoru pro týdeník Ekonom. Pro dělení na více etap už nevidí důvod.

Druhou neznámou až dosud bylo, koho by se nakonec měly týkat výjimky. Původně byla EET v čase spuštění první fáze v prosinci 2016 koncipována jako plošná s minimem výjimek. Postupně se však přidávaly nové úlevy, až nakonec Ústavní soud rozhodl o vyjmutí plateb kartou a v e-shopech a také odsunul další náběh evidence.

Ministryně chce nyní ulevit především fyzickým osobám, které neplatí DPH a projde jim rukama méně než 200 tisíc korun v hotovosti ročně. "Diskuse s podnikatelskými svazy a komorami mě přesvědčila, aby dalším kritériem nebyl příjem nebo obrat, ale aby to byl objem hotovostních plateb." Zástupci podnikatelů namítali, že obchodník má třeba roční příjem 900 tisíc, ale z toho jen 20 tisíc hotovostně, a přesto by si musel pořizovat terminál na EET. "To jsem uznala a zatím máme nastaven limit 200 tisíc korun hotovostních plateb ročně, ale je to parametr k diskusi," říká Schillerová.

Ministerstvo financí nejmenším podnikatelům nabídne nový účtenkový off-line režim. Kdo splní podmínky, tomu správa povolí zapisování do bločků. "Už dnes, když přijdete k podnikateli, který nemá EET, a požádáte ho o účtenku, musí vám ji dát. My to zavedeme povinně, tedy že ji nevydá jen na žádost, ale v každém případě," vysvětluje. Účtenka bude mít stejné náležitosti jako ty elektronické. Podnikatelé budou muset svou evidenci odevzdávat jednou za měsíc finanční správě.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Odkaz pro sdílení:
https://pravniradce.ekonom.cz/c1-66075790-eet-pro-advokaty-nebo-remeslniky-se-stale-odklada-treti-i-ctvrtou-vlnu-maji-cekat-v-lete-2019