Dvouletý podmíněný trest pro bývalého nuceného správce Všeobecné zdravotní pojišťovny Antonína Pečenku platí.
Nejvyšší soud totiž odmítl dovolání, které k němu Pečenka podal. Verdikt padl již koncem loňského roku, minulý týden Nejvyšší soud zveřejnil na svém webu odůvodnění.
Pečenku poslal do VZP v roce 2005 tehdejší ministr zdravotnictví David Rath. Zdůvodnil to tím, že je třeba největší tuzemskou zdravotní pojišťovnu stabilizovat a odstranit nedostatky v jejím hospodaření, kdy její zadlužení přesahovalo deset miliard korun.
Týden předtím, než nucená správa skončila, Pečenka podepsal smlouvu, kterou zdravotní pojišťovnu zavázal k tomu, aby v následujících 15 letech zaplatila 12,4 miliardy korun soukromému Protonovému centru, které se chystali postavit bratři Petr a Václav Laštovkovi.
Pečenkou podepsaná smlouva jim umožnila získat pro projekt investora.
Pečenka kvůli tomu stanul před soudem, protože podle státního zástupce překročil své pravomoci. Nebyl totiž oprávněn takovou smlouvu z role nuceného správce uzavřít. Soud nejdříve Pečenkovo stíhání zastavil pro promlčení. Policie jej totiž obvinila až v roce 2013, ale na jeho jednání se prý vztahovala pětiletá promlčecí lhůta. Až po zásahu odvolacího soudu jej Obvodní soud pro Prahu 3 poslal na dva roky podmíněně do vězení a jeho verdikt loni v květnu potvrdil Městský soud v Praze.
Upřednostnil soukromý subjekt
Pečenka poté podal dovolání, v němž argumentoval tím, že podle zákona byl oprávněn uvedenou smlouvu uzavřít. A že tedy nemohl ani způsobit žádnou škodu. Jeho dovolání ale Nejvyšší soud loni těsně před Vánoci smetl.
"Obviněný měl ve funkci nuceného správce působit s cílem především narovnat finanční politiku VZP, místo toho však upřednostnil v rámci výkonu své pravomoci soukromý projekt Protonového centra, aby tak umožnil profinancování investičního záměru, který by byl bez garance úhrad ze strany VZP nerealizovatelný," uvedl Nejvyšší soud, podle něhož tak nevzniká pochybnost, že Pečenka v rámci výkonu veřejné služby ignoroval veřejný zájem.
"Obviněný jako nucený správce jednoznačně zneužil postavení veřejného činitele, neboť vykonával svoji pravomoc způsobem odporujícím zákonu, a to v úmyslu opatřit jinému značný prospěch," dodal.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 40 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později