Poslanci TOP 09 chtějí, aby se na urážení úředníků či policistů vztahovala stejná pravidla jako na kohokoliv jiného. A ne aby stačilo "znevážit postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci", jak je tomu nyní. "Lze očekávat, že tato skutková podstata bude zneužívána pro osobní msty," varuje TOP 09.
Návrh na změnu zákona, který vedl už k více než 450 pokutám, nyní leží ve sněmovně.
Zatímco vláda oponuje tvrzením, že dosud není známá praxe, s jakou se nové ustanovení užívá, TOP 09 si nechala zpracovat statistiku, kolik pokut už úřady udělily. Od začátku platnosti novely 1. července 2017 do 12. března 2018 je v evidenci 456 pokut a 29 napomenutí, vyplývá z dat, která redakci poskytl poslanec TOP 09 Dominik Feri.
V červenci se do záznamů dostaly čtyři případy, úřady tehdy ještě moc netušily, jak postupovat. Pak jich přibývalo: pětadvacet v srpnu, o deset víc v září, 56 v říjnu. Dosud nejvíc, 99 přestupků, je v evidenci za letošní únor.
Celkově to není tolik, aby úřady obcí a měst měly s novou sankcí velkou praxi. "K dnešnímu dni jsme vydali pouze sedm rozhodnutí či příkazů o uložení správního trestu za tento přestupek," řekla ve středu mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.
Ve všech případech podle ní šlo o urážky směřované strážníkům, nejvyšší uložený trest byl tisíc korun, pokud toho daný člověk neprovedl více. Vyvozovat z toho univerzální závěry ale podle Blažkové nelze.
Zkušenější strážníci přitom neběží každou urážku nahlásit. "Při výkonu služby se často stane, že někdo nadává, ale nemá smysl hned začít řešit, že jsem byl uražen. Mnohdy se takový člověk rychle uklidní a třeba se za tři minuty přijde i omluvit," řekl jeden ze strážníků z pražské první městské části.
Náměstek ministra vnitra pro státní správu Václav Postránecký upozorňuje, že novinkou je zákaz urážení úředních osob jen v přestupkovém zákoně. Do jisté míry podobné ustanovení je ve správním řádu, podle kterého lze až 50tisícovou pokutu uložit tomu, kdo opakovaně ruší pořádek. Trestat lze i maření úředního postupu.
"Je nezbytné orgán veřejné moci touto cestou chránit," je přesvědčený Postránecký. Úředník podle něj musí snést běžnou kritiku, ale pokud to přesáhne míru, ochranu skrze nově definovaný přestupek - v odůvodněných případech - pokládá za potřebnou.
Šance TOP 09 na zrušení příslušného bodu v zákoně jsou mlhavé. Norma v roce 2016 prošla hlasy tehdejší koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, podpořené komunisty. Negativní postoj vlády ke změně bude nyní vodítkem především pro 78 zástupců hnutí ANO, pro zachování zákona je i Nejvyšší státní zastupitelství.
Při schvalování zákona vláda argumentovala tvrzením, že rostoucí počet hrubých slovních útoků ztěžuje policistům a úředníkům práci. Ministerstvo vnitra ve svém zdůvodnění, proč nynější návrh odmítá, uvedlo, že zvláštní ochranu cti úředních osob je možné nalézt i v jiných evropských státech, například Dánsku, Estonsku, Finsku, Francii, Německu či Polsku.
S přispěním Radka Dragouna.