Advokáti a daňoví poradci bijí na poplach − stát se podle nich snaží v souvislosti s novelou daňového řádu o prolomení jejich mlčenlivosti. Podobné zásahy přitom právníci kritizovali už vloni v březnu, kdy se změny v daňovém řádu poprvé diskutovaly v rámci meziresortního připomínkového řízení. Novela má do tuzemských zákonů přenést evropskou směrnici o mezinárodní spolupráci v oblasti daní, která bojuje proti praní špinavých peněz. Už teď je Česko s přípravami pozadu.
Spory o mlčenlivost už před rokem
Směrnice požaduje, aby se čeští berní úředníci mohli dostat k informacím bank či advokátů v případě, že je o to požádá finanční úřad jiného státu. Údaje by se týkaly například toho, kdo je skutečným majitelem účtu nebo vlastníkem firmy. Získávané informace z oblasti boje proti praní špinavých peněz pak mají být podle směrnice používány pouze v rámci mezinárodní spolupráce.
"Český správce daně měl mít k těmto informacím přístup jen v případech, kdy si je od něj vyžádá správce daně z jiného členského státu unie," říká Eva Doložílková z advokátní kanceláře KPMG Legal.
Ministerstvo financí před rokem nad rámec směrnice navrhlo, aby mohlo získávat údaje i pro vnitrostátní správu daní. "Nechceme být v horším postavení než zahraniční orgány," vysvětlil tehdy ředitel daňové legislativy ministerstva financí Karel Šimek. Pokud by se podle něho Česko striktně drželo unijního textu, mohla by nastat absurdní situace, kdy by tuzemští správci daně museli žádat své zahraniční kolegy, aby jim od českých subjektů zjistili a poskytli informace o českých občanech. Návrh zkritizovaly profesní komory i politici a výsledkem pak byl kompromisní návrh, který průlom do povinnosti mlčenlivosti omezoval tak, aby šlo o situace výjimečné a nezneužitelné, ať již jednou, nebo druhou stranou.
Pirátská cesta
Necelý rok poté se na stole poslanců ovšem objevil pozměňovací návrh, který by v rámci novely opět umožnil získat citlivá data některých klientů advokátů či daňových poradců. Vlajku změn ale tentokrát namísto ministerstva financí nesou piráti Jakub Michálek a Mikuláš Ferjenčík. Ti navrhují, aby advokáti a daňoví poradci museli berním úředníkům poskytnout údaje o svých klientech v těch případech, kdy finanční správa bude mít podezření na daňový únik ve výši alespoň půl milionu korun.
Advokáti by podle návrhu museli poskytnout informace o jakémkoliv klientovi, který možná v budoucnu nesplní svoji daňovou povinnost.
"Znamená to, že kterémukoliv finančnímu úřadu by stačilo požádat o jakoukoliv informaci o jakémkoliv klientovi s tím, že možná v budoucnu nesplní svoji daňovou povinnost, a advokát by poskytnutí žádané informace nemohl odmítnout," komentuje návrh mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. S tím ale poslanci nesouhlasí.
"Každá výzva musí povinně procházet Českou advokátní komorou, která by měla ohlídat, že nebude docházet ke zneužívání, a pokud nebude žádost řádně odůvodněná, měla by doporučit advokátovi, ať údaje neposkytuje. Jediným orgánem, který má být podle našeho návrhu kompetentní si údaje podle zákona proti praní špinavých peněz vyžádat, je Generální finanční ředitelství, nikoliv kterýkoliv finanční úřad," reagoval Michálek v otevřeném dopise zveřejněném na webu Pirátské listy. Dodal také, že mlčenlivost advokátů se již dnes nevztahuje na údaje uchovávané podle zákona proti praní špinavých peněz.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 40 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.