Před dvěma lety si americká advokátní kancelář BakerHostetler najala nového právníka do své divize konkurzního práva. Nepotřebuje přitom dovolenou ani pauzu na oběd. Jde o systém ROSS, za kterým stojí Kanaďan Andrew Arruda. První umělá inteligence v právu ušetří v advokátních kancelářích až tři čtvrtiny času při sbírání podkladů či vyhledávání soudních rozhodnutí . A ještě se při své práci neustále zdokonaluje. Po dvou a půl letech existence systém Ross využívají tisíce právníků ve Spojených státech a Kanadě.

Největší výhodou systému je, že rozumí lidské řeči. Je tak možné mu pokládat celé otázky, a ne pouze do systému zadávat klíčová slova. ROSS dotazům porozumí a vyhledá na ně odpověď. "Naším cílem je, aby měl ROSS každý právník na světě. Jeho přínos není jen v ušetření času, ale také v tom, že je schopný nalézt informace, které by mohl člověk přehlédnout," komentuje systém jeho spoluzakladatel Andrew Arruda, který byl jednou z hlavních hvězd na právnické konferenci Innovative Legal Services Forum pořádané mediálním domem Economia.

Stačil jeden telefonát

Andrew Arruda, který vyrůstal na seriálu Zákon a pořádek, se už v sedmi letech rozhodl, že chce vystudovat práva. Aby měl finance na studia, vypomáhal v jedné z menších torontských advokátních kanceláří. Po univerzitě se věnoval výkonu práva, ale táhlo ho to směrem k podnikatelskému prostředí.

Start jeho úspěšného byznysu začal před čtyřmi lety telefonátem od Jimoha Ovbiageleho, který studoval stejně jako Arruda na Torontské univerzitě.

Andrew Arruda

Pochází z Toronta, kde spoluzaložil první umělou inteligenci v právu, systém ROSS. Arruda patří k předním osobnostem mezi právními inovátory. Spolu se svými kolegy z ROSS Intelligence byl zařazen do americké edice 30 pod 30 časopisu Forbes a vystupoval například na konferenci TedX.

Ovbiagele se věnoval informačním technologiím a stejně jako Arruda byl nespokojený s právním systémem ve Spojených státech. Vadilo jim, že si právní služby kvůli nedostatku financí nemohou dovolit tisíce lidí.

"Na škole jsme se s Jimohem bavili o vytvoření systému, který by pomohl právníkům urychlit jejich práci. Pak mi jednou zavolal a řekl, jestli bych to opravdu nechtěl zkusit. Řekl jsem, že ano. Neexistoval důvod, proč bychom to nemohli být zrovna my, komu by se to mohlo podařit," říká kanadský podnikatel.

K jejich nápadu se ještě v počátcích připojil další student informačních technologií Pargles Dall'Oglio. Všichni tři pak bez předešlých zkušeností se zakládáním start-upů vyhráli univerzitní soutěž a získali investory. Prvním z nich byla americká firma Y Combinator, která mimo jiné stála u začátků společností jako Airbnb, Dropbox nebo Reddit.

"Y Combinator nám nedal jen peníze, ale především cenné rady. Když mluvíte s někým, kdo má takové zkušenosti, tak to není nic mytického. S nimi se vše stávalo reálné, a to i přesto, že před námi stály obrovské výzvy," popisuje Arruda začátky podnikání.

Nový způsob práce

Vývoj základní verze ROSS trval pouze pár týdnů, po nichž ho mohli ve dvou oblastech, v obchodním a úpadkovém právu, využívat první uživatelé. Arruda, současný ředitel společnosti ROSS Intelligence, se přitom sám stal prvním "učitelem" nově vytvořené umělé inteligence. "Všechno šlo hrozně rychle. Ale na cestě ke každému velkému úspěchu je mnoho překážek. My nejenže prodáváme novou technologii, ale s ní i nový způsob práce. Pro právní kanceláře není lehké odhodlat se k zavedení úplně nové technologie, takže proto je získání reputace těžké," podotýká Kanaďan.

Podle Arrudy se díky skvělému týmu, obchodním partnerům a také štěstí podařilo systém dále rozvíjet. V současnosti spolupracují nejen s jedněmi z největších právních firem ve Spojených státech, ale i s menšími společnostmi a právnickými fakultami.

"Už od začátku jsme si říkali své vize nahlas. Vždycky si stanovíme, kde přesně chceme být třeba za pět let. A všichni pak věříme, že to můžeme dokázat. Ve firmě tak často říkáme, že když něco neřekneme nahlas, tak se to nestane," říká s úsměvem Arruda. Byznysově se přitom jeho firmě daří. Zakladatelé ROSS Intelligence nedávno oznámili novou vlnu investic od amerických mecenášů ve výši 8,7 milionu dolarů. Za investicí stojí společnost iNovia Capital s účastí například Nicolase Pinta ze společnosti Apple či firmy Nextlaw Labs založené advokátní kanceláří Dentons.

Pomoc potřebným

Před třemi měsíci od kanadských podnikatelů vyšel na trh ještě další produkt nazvaný EVA, který měl hned po jeho vydání velký úspěch. Na rozdíl od ROSS je EVA přístupná zdarma pro všechny uživatele ve všech oblastech amerického práva.

"Na to jsme hodně pyšní. EVA symbolizuje naše předsevzetí, že tato nová technologie nebude jen pro ty, kteří si ji mohou finančně dovolit," komentuje Arruda. Se svými kolegy jedná už i s firmami v Evropě. Podle něj jsou jazyky v různých zemích po světě jen malou bariérou, kterou je jeho tým schopný překonat.

"Je možné, že klidně v následujících pár letech by ROSS mohl být i v České republice. Je to jen otázkou času. Žijeme v opravdu úžasné době, v níž s podnikavými a přizpůsobivými týmy můžete mít ohromný dopad na společnost," míní kanadský podnikatel.

Stroje právníky nenahradí

V inovacích a umělé inteligenci vidí Arruda především pomoc a ulehčení práce ve všech odvětvích. Nové technologie tak podle něj zpřístupní právnickou profesi a udělají ji cenově dostupnější. "Budeme schopni vykonávat celkově lepší práci, jako to například umožnily technologie v medicíně," říká Arruda a zároveň poukazuje na to, že takový vývoj právníky rozhodně neohrozí. "Mluví se o tom, že umělá inteligence nahradí lékaře a další profese. Když se ale dělaly testy s dermatology, kteří umělou inteligenci využívali při své práci, ukázalo se, že ve spolupráci s tímto softwarem jsou výkonnější. Sama umělá inteligence přitom bez lidské pomoci tak schopná nebyla," říká Arruda. "O inovacích přemýšlíme spíše v tom smyslu, že díky nim bude každý právník nabitý speciálními schopnostmi," dodává.

Podle Arrudy přitom inovace nejsou jen nové technologie, ale jde spíše o schopnost myslet mimo zajeté koleje. "Nebojte si vzít tužku a kus papíru, na něj si načrtněte všechno, co děláte, a uvidíte, kde se můžete zlepšit. Někdy to znamená použít jinou technologii, ale jindy stačí jen přemýšlet o věcech jinak, bez použití jakékoliv technologie," uzavírá Andrew Arruda. 

Související