O krok dál je Česko ode dneška v řešení jednoho z nejpalčivějších ekonomických problémů současnosti − zadlužení stovek tisíc lidí s malými příjmy a nižším vzděláním částečně kvůli agresivním praktikám prodejců spotřebitelských půjček. Nový zákon zavedl povinnost, aby nebankovní úvěrové firmy pro své podnikání získaly licenci − podobně jako to je u bank. Zákazníci by díky tomu měli dostávat lepší informace o riziku zadlužení. Také budou chráněni před neúměrně vysokými penále při nesplácení.
K 1. červnu končí rok a půl trvající proces udělování licencí úvěrovým společnostem, který byl pro Českou národní banku (ČNB) za posledních deset let největší akcí v oblasti dohledu nad finančními službami. Licence nakonec získalo 84 společností. Více než dvě desítky firem neuspěly nebo žádost samy stáhly.
Přísnější požadavky na nebankovní prodejce půjček souvisejí se zákonem o spotřebitelském úvěru, který má za cíl udělat na úvěrovém trhu pořádek. V minulosti na něm působily podle odborníků až stovky firem, které mohly půjčovat lidem jen na základě živnostenského oprávnění a nepodléhaly regulaci. Částečně i kvůli nim je podle statistik v České republice kolem 860 tisíc lidí s exekucí a zadluženost nízkopříjmových rodin se stala sociálním problémem. Politici na situaci reagovali v roce 2016, kdy byl nový zákon schválen.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 50 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později