Nad počtem přijímaných žádostí o pracovní povolení od cizinců hodlá vláda získat neomezenou kontrolu. Zákon, který bude ve středu projednávat, jí dá do rukou pravomoc stanovovat pro každou zemi kvóty na počet přijatých žádostí.
Ministerstvo vnitra říká, že cílem novely je zjednodušit vyřizování pracovních povolení. Zároveň ale dostane vláda možnost "zaříznout" příjem žádostí z jakékoliv země. "Chceme zjednodušit udělování pracovních víz. Například když přijde nějaká kalamita a budou nám chybět lidé, obrátíme se na Ukrajinu, kde díky tomu lidi najdeme," uvedl ministr vnitra Lubomír Metnar s tím, že nový systém nemá žádnou souvislost s kontrolou nelegální migrace.
Doplnil, že příslušné počty a země budou stanoveny nařízením vlády na základě vyhodnocení situace na trhu práce a v rámci mezinárodních jednání. Kvóty budou následně každý rok přehodnocovány i v závislosti na vývoji ekonomiky. "Přijmeme třeba dva tisíce lidí z Ukrajiny v souvislosti s kůrovcovou kalamitou. Uděláme bezpečnostní prověrku a na jejím základě člověk dostane pracovní vízum. Bude platit rok a buď to na konci prodloužíme, nebo ne," dodal ministr vnitra.
Dobře informovaný zdroj resortu potvrdil, že novela umožní vládě omezit přísun pracovníků z jakékoliv země za hranicemi Evropské unie. Zároveň by ale měla umožnit zastupitelským úřadům rychleji reagovat na plán přijmout z dané země více pracovníků. Kvóty umožní s dostatečným předstihem personálně nebo technicky posílit úřad, který žádosti vyřizuje.
Režimy kvót už u některých zemí Česko zavedlo. Kromě Ukrajiny, odkud k nám přichází nejvíce lidí za prací, je to Mongolsko a Filipíny. Na Ukrajině mohlo o pracovní povolení žádat 9600 lidí ročně, od letoška vláda toto číslo zvýšila téměř na dvacet tisíc. Ze jmenovaných asijských zemí je to tisícovka pracovníků.
O potřebě zajistit pracovní sílu pro český pracovní trh se mluví dlouhodobě. Nezaměstnanost se drží už několik let na rekordně nízkých číslech, zaměstnavatelské svazy hovoří o potřebě až čtvrt milionu lidí.
Téma se stalo aktuálním se současnou kůrovcovou kalamitou. Na rychlou likvidaci dřeva potřebují jen Lesy České republiky dva tisíce lidí, stejné číslo chybí soukromým dřevařským firmám.
Česko se podle ministra vnitra inspirovalo polským modelem. Severní soused dokázal v roce 2016 dostat do země 700 tisíc Ukrajinců na krátkodobá pracovní víza. Polské úřady dokážou tato povolení vyřizovat ve zrychleném řízení během několika týdnů, zatímco pro vstup na český pracovní trh je zapotřebí několik měsíců. "Poláci mají na konzulátu ve Lvově 70 lidí, my 20," uvedl pro HN náměstek ministra zahraničí Martin Smolka.
Novela zákona, která má zjednodušení umožnit, počítá také s povinným kurzem pro cizince s povolením dlouhodobého pobytu. "Cílem je včasné zahájení integrace, pomoci cizincům orientovat se v novém prostředí, seznámit je s jejich právy i povinnostmi," stojí v návrhu zákona. Jednodenní kurzy absolvují cizinci už dnes, jejich účast je však zatím dobrovolná.