Zvýšení trestní sazby až na osm let by mělo podle poslanců přimět soudce začít dávat vyšší tresty za týrání zvířat. Zatím i v případech, kdy je s nimi brutálně zacházeno, padají většinou pokuty nebo podmíněné tresty.

Skupina poslanců sepsala návrh, který by razantně zvýšil tresty ve výjimečných případech. Kromě zvýšení současné horní pětileté hranice na osm let poslanci navrhují až desetiletý zákaz chovu, pro firmy dokonce dvacetiletý. "Tresty udělované soudy jsou často až směšné vůči tomu, co ti lidé spáchali. Vývoj je dlouhodobě negativní, proto jsme chtěli reagovat," uvedla poslankyně za TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která je pod návrhem podepsaná.

Poslanci svým návrhem reagují i na případ z nedávné doby, kdy se na sociálních sítích objevily záběry malého štěněte, na nichž ho jeho majitel bije, kope do něj a škrtí ho. Video vyvolalo všeobecný odpor veřejnosti, majitel však nakonec dostal ve zkráceném řízení roční trest s dvouapůlletým podmíněným odkladem. Mohl přitom dostat až dva roky "natvrdo". V případě, že by štěně zemřelo, hrozil by mu dokonce tříletý trest. Pětiletý trest v současnosti hrozí za týrání většího počtu zvířat. Uvedené sazby chtějí poslanci navýšit na tři, pět a osm let.

8 let

jako horní sazbu trestu navrhují poslanci za týrání zvířat. Nyní je pětiletá.

Je ale otázkou, do jaké míry to bude řešením, když panuje všeobecná neochota soudců sahat k nepodmíněným trestům. "Parlament dá jasně najevo, kde stojí veřejný zájem. A věřím, že soudci to budou reflektovat," uvedl další signatář návrhu Jan Chvojka (ČSSD).

Předsedkyně Ligy na ochranu zvířat Dagmar Kubištová říká, že současný zákon je dostačující, pokud by soudci ochotněji dávali nepodmíněné tresty v případech obzvláště brutálního zacházení se zvířaty. "Mělo by to efekt, kdyby někdo dostal trest ze sazby tří až pěti let. Zatím padají pokuty, což je výsměch," uvedla Kubištová.

Sama proto po zvyšování sazeb nevolá, výše trestů jí už nyní přijde dostatečná. "Máme docela slušný zákon na ochranu zvířat," míní Kubištová.

Poukázala také na případy nelegálních množíren psů, kde jsou v krutých podmínkách chováni psi kvůli zisku. "Nikdo netuší, kolik jich je, víme jen, že je jich hodně," řekla Kubištová. Souhlasí proto s návrhem, aby zákon umožňoval firmám až dvacetiletý zákaz chovu.

Návrh, který je nyní v připomínkovém řízení, podepsalo 77 poslanců z různých stran. Podle poslankyně Pekarové Adamové se jich najde dostatek pro to, aby návrh prošel. "Domnívám se, že shoda na tom bude, byť budeme možná diskutovat nad pozměňovacími návrhy. Většina lidí ve sněmovně je tomu nakloněna," dodala poslankyně za TOP 09.

Související