Koupi bytu nebo domu Češi většinou věnují víc úsilí než tomu, aby si zajistili udržení majetku do budoucna. A to přesto, že své nemovitosti obvykle splácí řádově desítky let. Přijít o střechu nad hlavou přitom lze velmi jednoduše, může k tomu vést banální chyba nebo opomenutí. Obzvlášť to platí v případě živnostníků, kteří za svůj byznys ručí celým svým majetkem. Když pak nezvládají splácet své dluhy, může exekutor uspokojit věřitele třeba z prodeje bytu, v němž bydlí podnikatelova rodina.
Stejně může dopadnout i jednatel společnosti s ručením omezeným, ačkoliv jako společník firmy celým svým majetkem neručí. Pokud se totiž prokáže, že nepostupoval s péčí řádného hospodáře a jeho firma kvůli tomu skončila v dluzích, mohou se věřitelé u soudu nebo v insolvenčním řízení domáhat absolutní odpovědnosti jednatele za firemní dluh.
I proto v posledních letech získávají na popularitě takzvané předmanželské smlouvy. Ty zužují společné jmění manželů, do nějž majetek obou partnerů po svatbě automaticky spadá, a přesouvají ho do vlastnictví pouze jednoho z nich. Podle údajů notářské komory takových smluv loni české páry uzavřely přes 10 tisíc, což znamená oproti roku 2014, kdy komora začala dokumenty sčítat, 35procentní nárůst.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později