Poslankyně Taťána Malá sice rezignovala na svůj post ministryně spravedlnosti, stále však zůstávají nezodpovězené otázky ohledně jejích kauz. Jde o nevysvětlené záležitosti kolem opisování pasáží ve dvou diplomových pracích a kolem výkonu koncipientské praxe. Nejasnosti kolem druhého zmíněného problému zatím vysvětlit nelze. Malá už se k tomu nechce vracet a advokátní komora nemá důvod její práci koncipientky kontrolovat.
Praxi advokátní koncipientky měla vykonávat od konce roku 2012 do poloviny roku 2016 na středním Slovensku v Dolním Kubíně v Žilinském kraji. Právě na praxi, při níž se lidé připravují na povolání advokáta, se Malá odvolávala, když obhajovala, že je kompetentní vést ministerstvo.
Problém je v tom, že měla za prací na plný úvazek dojíždět tři sta kilometrů na Slovensko z Brna, kde pracovala jako mediátorka a starala se o rodinu. Jak svědomitě praxi koncipientky vykonávala, není proto jasné.
◼ Experti na plagiáty objevili četné opsané pasáže v diplomových pracích exministryně Taťány Malé (ANO).
◼ A to v práci z Panevropské univerzity, kde studovala práva, i v práci z Mendelovy univerzity v Brně.
◼ Problémy, kvůli nimž Malá opustila vládu, se jen pár hodin před rezignací minulý týden Malá snažila vysvětlit. Připustila, že některé úryvky diplomových prací opsala, ale nevysvětlila, jak je možné, že okopírovaných stránek v závěrečných pracích byla celá řada.
Slovenská advokátní komora, která na praxi koncipientů dohlíží, případ Malé zatím nebude přezkoumávat, protože poslankyně se dodnes nepřihlásila k advokátním zkouškám. "Splnění podmínek na přístup k advokátské zkoušce komora posuzuje až na základě písemné žádosti koncipienta o vykonání advokátní zkoušky," řekla HN mluvčí Slovenské advokátní komory (SAK) Alexandra Donenová.
Teprve po přihlášení komora zjišťuje, zda uchazeč o zkoušku splnil všechny náležitosti. "Až tehdy se posuzuje, zda koncipient splnil všechny podmínky," dodala Donevová.
Bývalá ministryně Malá sice tvrdí, že na praxi nepravidelně dojížděla třikrát nebo čtyřikrát týdně. Nechce se však bavit o tom, jak to zvládala, když cesta autem do Dolního Kubína z Brna, kde s rodinou bydlí, trvá tři až čtyři hodiny. Hromadnou dopravou pak ještě více. "Já už jsem k tomu řekla všechno, děkuji," reagovala pro HN Malá na žádost o vysvětlení nejasností s tím, že má dovolenou a nechce už se k tomu vracet.
Současně mezi lety 2012 a 2016, kdy praxi údajně dělala, se na jejím profilu na sociální síti Twitter objevovaly její fotografie nebo zprávy o tom, co během dne dělala s dětmi. Ve středu 13. května třeba na síti zveřejnila fotografii dcery, s níž byla na zkouškách v jezdectví na koni. 24. března pak zveřejňuje fotografii se slony pořízenou z auta. "V Brně sloni?" diví se Malá na síti. Podobných příspěvků z Brna a okolí je na jejím profilu celá řada.
Pro splnění všech požadavků musí adept na koncipienta v Česku i na Slovensku během tří let mít plný úvazek, pravidelně docházet do kanceláře, kde je kontrolován dohlížitelem, a vést si koncipientský deník vykonaných úkolů během každého měsíce. Otázky, kolikrát týdně Malá jako koncipientka kancelář navštěvovala, nechává bez odpovědi i její právní dohlížitel z Dolního Kubína Jozef Polák.
"Během tohoto období jsem měl dostatečnou možnost poznat její odborné i lidské schopnosti. Je zodpovědná, tvořivá a aktivní. Morálně je připravena na výkon tohoto povolání," řekl HN Polák.