Do čela Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřující trestné činy policistů nebo hasičů usedne nový ředitel. Michala Murína, který odstoupil po nátlaku premiéra Andreje Babiše (ANO), nahradí státní zástupce a bývalý policista Radim Dragoun. Vzešel z výběru dvanácti lidí, které posuzovala odborná komise.
Zatím není jasné, kdy jej přesně premiér do úřadu známého pod zkratkou GIBS oficiálně jmenuje. Čtyřiačtyřicetiletý Dragoun přichází jako vysoce ceněný šéf státního zastupitelství v Lounech. Dlouho přitom kolovaly spekulace, zda si premiér nedosadí svého člověka, který by "pokryl" vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž je premiér obviněn z dotačního podvodu. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by Dragoun patřil právě k Babišovým lidem.
Dragoun se zapsal do povědomí tím, že před soud poslal několik soudců kvůli korupci. "Je to chytrý a schopný člověk, oceňuji jeho výsledky v kauze zkorumpovaných soudců," říká prezident Unie státních zástupců Jan Lata, který se s Dragounem zná. Obdivuje na něm mimo jiné to, že začínal jako policista a po letech se stal státním zástupcem.
"Takový postup není typický. Měl to náročnější a kvalifikuje ho to na šéfa GIBS. Navíc se mu podařilo udělat z lounského státního zastupitelství dobře fungující úřad," říká Lata, podle něhož má Dragoun potřebný odstup. "Bude mu to ku prospěchu. Není zatížen tím, že by šel jako policista rovnou na inspekci," vysvětluje.
Před novým ředitelem stojí několik výzev, které bude muset zvládnout. Bývalého ředitele Murína, který skončil po sporu s předsedou vlády, kritizovalo Nejvyšší státní zastupitelství. Nejvyšší žalobce Pavel Zeman inspekci vyčítal, že za Murína pochybila v desítkách případů.
Sám Dragoun říká, že chce pověst GIBS změnit. Koncepci, se kterou vyhrál, ale zatím nezveřejní. "Teď ji budu prezentovat v parlamentní komisi a výboru. Pokud budu potvrzen, chci s ní nejdřív seznámit pracovníky inspekce," dodal.
Bude muset také rychle vyřešit kritizovanou špatnou spolupráci mezi GIBS a státním zastupitelstvím. Odstranit bude muset také údajnou neodbornost některých inspektorů, kterou žalobci často kritizují. Odmítá ale, že by v úřadu plánoval velké personální změny. "Každý by měl dostat šanci obhájit svoji práci. Určitě by se nemělo bezhlavě vyhazovat," prohlašuje.
Toho, že by mu případní kritici mohli předhazovat neobvykle krátké vysokoškolské studium, se Dragoun neobává. Byl studentem plzeňských práv, která absolvoval místo pěti za tři roky. Podle svých slov jen využil toho, že už předtím vystudoval policejní akademii a plzeňská škola v takovém případě umožňovala studium zhustit.
"Zkoušky z policejní akademie se uznávaly běžně a ve velkém. Řada učitelů v Plzni v té době učila i na policejní akademii," potvrzuje další absolvent práv, bývalý protikorupční vyšetřovatel a nyní senátor Václav Láska (Senátor 21). "Sám jsem si vyžádal potvrzení rektorky, že jsem studium řádně absolvoval," prohlašuje Dragoun.