Novým šéfem Nejvyššího správního soudu (NSS) se podle informací HN stane jeho dosavadní místopředseda Michal Mazanec. Vystřídá Josefa Baxu, kterému koncem září vyprší mandát. Jeho jmenování by měl potvrdit prezident Miloš Zeman, který si Mazance pozval na úterní 16. hodinu na Pražský hrad.

Sám Mazanec nechtěl svoji návštěvu ani předpokládané jmenování komentovat. "Teď víme zřejmě oba totéž," vzkázal pouze s tím, že blíže se vyjádří až po avizované schůzce. Již dříve však uvedl, že sice o funkci neusiluje, ale případnou přímou nabídku by prý zřejmě neodmítl.

To, že má Baxova nástupce již vybraného, uvedl Zeman koncem července. "Radil jsem se o tom s mnoha lidmi, mimo jiné s členkou expertního týmu Marií Benešovou," uvedl prezident s tím, že jméno nového předsedy ale nejdříve sdělí tomu, koho se to týká.

Sama Benešová, která je bývalou ministryní spravedlnosti a radí prezidentovi s otázkami justice, se netají názorem, že by měl po Baxovi v křesle předsedy usednout právě Mazanec. Spolu s Baxou Nejvyšší správní soud před patnácti lety zakládal.

"Pokud chceme zachovat kontinuitu, bylo by praktické vybrat Mazance, který je odborníkem na správní právo a u založení soudu také stál," uvedla již dříve pro HN Benešová. Předpokládá, že Zeman jmenuje právě jej. "Na posledním setkání poradců v červenci mi pan prezident řekl, že moje doporučení nejspíš bude respektovat," dodala Benešová v pondělí.

Sedmašedesátiletý Mazanec bude ale moci svoji funkci vykonávat jen tři roky − do svých sedmdesáti let, kdy soudcům automaticky zaniká mandát. A například podle Soudcovské unie by proto bylo vhodnější, kdyby se Baxovým nástupcem stal někdo, kdo by mohl vykonat plný desetiletý mandát. "Soud je stabilizovaný, ve velmi dobré kondici, ale má obrovský problém s narůstajícím počtem případů, které musí řešit. Nový předseda bude muset řešit řadu koncepčních změn, které se za tři roky stihnout nedají," uvedla předsedkyně Soudcovské unie Daniela Zemanová.

I kvůli výběru nového předsedy Nejvyššího soudu se opakovaně sešli s prezidentem Milošem Zemanem jak Baxa, tak předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Právě Rychetský přišel s plánem na rošádu, kdy by se Baxa přesunul na Ústavní soud. Místo by mu uvolnil nynější ústavní soudce Vojtěch Šimíček, který by se naopak vrátil na své bývalé místo v NSS a stal se jeho předsedou.

Šimíček, který patří mezi nejuznávanější soudce, je totiž stále ve stavu soudců Nejvyššího správního soudu a na Ústavní soud je pouze dočasně přidělen.

Nejvyšší správní soud rozhoduje ve sporech, v nichž jsou napadena rozhodnutí úřadů veřejné správy. V nedávné době například vícekrát zpochybnil postup finančních úřadů proti firmám, které se dostaly do podezření z daňových úniků.

Mazanec je dlouholetý specialista na správní právo. V roce 1992 byl jmenován soudcem Nejvyššího soudu na úseku správního soudnictví a v roce 1993 se stal soudcem Vrchního soudu v Praze. V roce 2003 byl jmenován místopředsedou nově vzniklého Nejvyššího správního soudu.

Související