Poslanci finišují s přípravou novely zákona, která má pomoci statisícům Čechů uniknout z dluhové pasti. Původní návrh bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána byl k dlužníkům vstřícný − počítal s tím, že lidé s minimálními příjmy by nemuseli ze svého dluhu, pokud by se sedm let poctivě snažili, zaplatit téměř nic. Svůj návrh odůvodňoval Pelikán tím, že v exekucích už v zemi skončilo 860 tisíc lidí. S rodinnými příslušníky je tak podle odhadů v těžké životní situaci už kolem dvou milionů obyvatel.

Takové opatření ale zřejmě neprojde. Hnutí ANO − skrze poslance Patrika Nachera − přichází na poslední chvíli s návrhy, které proces oddlužení přece jen zpřísní. Včera o nich jednal ústavně-právní výbor.

Navrhovaná změna insolvenčního zákona zamezí podle Nacherova odůvodnění tomu, aby do oddlužení mohli i lidé, kteří by byli schopni platit jen odměnu insolvenčního správce a na věřitele už by jim peníze po odečtení životního minima nezbyly. Dlužník by tak měl hned na začátku prokázat, že je schopen stejnou sumou, jakou pobírá správce, tedy 1080 korunami měsíčně, splácet i dluh věřitelům. Takové podmínky by pak musel plnit po celou dobu insolvence. Za pět let by to bylo pro věřitele necelých 65 tisíc korun.

860 tisíc lidí

je nyní v Česku v exekuci.

Podle společnosti Insolcentrum, která analyzuje ekonomická data insolvenčních řízení, byla v posledních deseti letech průměrná výše dluhu přesně desetinásobná − 650 tisíc. Schválení oddlužení za současných podmínek, kdy musí dlužník hned na začátku prokázat, že dokáže během pěti let splatit 30 procent závazku, dosáhlo 150 tisíc lidí. Z nich se dodnes dokázalo úspěšně zbavit dluhů pouze 35 tisíc.

Změny, které byly ve prospěch věřitelů a v lecčem vrací podobu zákona k jeho současnému stavu, navrhl Nacher se svou stranickou kolegyní Taťánou Malou už dříve. Doba oddlužení by měla být pět, ne sedm let, a dlužník by podle nich měl splatit věřitelům aspoň 30 procent pohledávek za pět let či 50 procent za tři roky. Tyto návrhy zůstaly i v nové Nacherově verzi. Možnost splacení takzvané nuly, kterou předchozí varianta za výjimečných okolností připouštěla, ale nový návrh de facto ruší. A také o tom, jestli by stačilo splácení více než dvou tisíc měsíčně, by po pěti letech měl rozhodnout soud. Ten by mohl, ale také nemusel schválit oddlužení, i kdyby dotyčný splatil méně než třicet procent závazku. "Soud musí dojít k názoru, že dotyčný udělal maximum pro to, aby dluh splatil," uvedl předseda podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení a člen ústavně-právního výboru Marek Výborný z KDU-ČSL.

Případné snížení šance projít oddlužením pro nemajetné lidi, kteří se dostali do dluhové spirály, kritizují lidé z neziskových organizací. "Rušení nuly a rozhodnutí soudce až nakonec vnáší do celého procesu velkou nejistotu. Může to od vstupu do insolvence řadu lidí odradit," míní například Daniel Hůle z Člověka v tísni. Ten upozorňuje i na fakt, že ve všech západoevropských zemích i u většiny našich sousedů už možnost projít oddlužením s takzvanou nulou existuje. "Zjistili, že se společnosti nakonec vyplatí lidem dluhy škrtnout spíš než je držet na okraji a ekonomicky v šedé zóně."

Novou směrnici, jež by omezila dobu insolvencí dokonce pouze na tři roky a umožnila oddlužení i těm, kteří nesplatí v krajním případě z dluhu nic, navíc připravuje Evropský parlament.

Nacherův návrh má šanci projít. Podporu téměř s jistotou najde u ANO a části ČSSD a KSČM, pro může být i část opozice. "Ty návrhy jsou velmi podobné předchozím, podle průběhu debaty budou téměř jistě ústavně-právním výborem podpořeny," uvedl Výborný po jednání výboru, který však včera projednávání novely přerušil. Zákon tak zatím na plénum Poslanecké sněmovny ke druhému čtení nepůjde.

Není však vyloučeno, že debata o novele insolvenčního zákona bude vzhledem k blížícím se volbám − Nacher je pražskou dvojkou ANO − ještě dlouhá. Zejména hnutí ANO by mohlo odradit, že právě mezi dlužníky má část svých voličů a zprávy o prověřitelských postojích hnutí by se Babišovi nemusely zamlouvat.

Související