Tvůrci autorských děl nevydělají na jejich nelegálním šíření internetem ani korunu, zato provozovatelům webových úložišť a sociálních sítí prodej reklamy a poplatky za stahování dobře vynáší. Evropští poslanci ve středu hlasují o nových pravidlech, která mají za cíl trh s autorskými díly narovnat a kromě jiného také zastavit nelegální kopírování či sdílení takového obsahu.
"Smyslem je posílení práv autorů. Umožnit jim smazat díla, která byla zveřejněna a sdílena bez jejich souhlasu," popsal advokát František Vyskočil z kanceláře Vyskočil, Krošlák a spol. Podle něj je také žádoucí, aby společnosti jako Facebook, Google, Amazon, české Ulož.to či Hellspy platily vydavatelům odměnu za to, že používají jejich obsah − třeba při posílání zpravodajských článků svým uživatelům na mobilní telefony.
Novou ochranu před vykrádáním vlastního on-line zpravodajství by získaly také mediální domy. Podle šéfa Unie vydavatelů Václava Macha by se tak například vydavatelstvím lépe zhodnotila investice do nákladných zahraničních cest jejich reportérů. Ta se dnes často nevyplácí, protože reportáže zveřejňují třeba vyhledávače na svých stránkách.
Zástupci evropských vydavatelů, autorů či produkčních společností o změny usilují s tím, že pokud bude obliba stahování nelegálního obsahu dál pokračovat, brzy se jim nevyplatí díla vytvářet. Přísnější pravidla mají ale i odpůrce v čele s Evropskou pirátskou stranou. Ti se obávají, že směrnice bude znamenat omezení svobody internetu, plošné monitorování obsahu a porušování práv svobody projevu. Kritika zaznívá i z řad českých odborníků, kteří se autorskými právy zabývají.
Jsou to všichni zloději?
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později