Nevidomí podnikatelé budou využívat výjimku z elektronické evidence tržeb, kterou jim před rokem umožnila vláda, jen do konce roku. Současnému kabinetu se usnesení o výjimce pro zrakově postižené do té doby nepodaří prosadit ve sněmovně. Ministryně financí Alena Schillerová svaluje vinu na opozici.

Ústavní soud vloni v prosinci odložil třetí a čtvrtou vlnu zavádění EET a zároveň řekl, že všechny výjimky z evidence tržeb musí projít cestou změny zákona, nestačí pro ně rozhodnutí vlády. A že jakékoli usnesení kabinetu se musí buď uzákonit, nebo s posledním prosincem platit přestane.

Viceprezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Rudolf Volejník prohlásil, že blížící se konec výjimky, na který jako první upozornil server Podnikatel.cz, už zaregistroval. "Očekávám, že se nějak dohodneme s ministerstvem financí. Jinak nevidomí lidé budou muset EET skutečně dělat," řekl, aniž by popsal, jak by taková dohoda měla vypadat.

Dočasným řešením by mohla být vyhláška. "To musí vymyslet ministerští právníci," dodal Volejník.

Počet podnikatelů, kterých se změna dotkne, odhaduje na několik stovek. "Domnívám se, že po prvních dvou vlnách by jich mohlo být kolem tisícovky, nejvýše 1300," řekl viceprezident organizace nevidomých.

Resort financí očekává, že do EET se bude muset přihlásit kolem dvou tisíc nevidomých podnikatelů, většina by však měla spadat až do třetí a čtvrté vlny. Jsou to například maséři, ladiči nástrojů, tlumočníci a podobně.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) prohlásila, že konec výjimky je výsledkem nezodpovědných obstrukcí opozice: "My jsme připravili novelu vyjímající zrakově postižené podnikatele z evidence tržeb neprodleně po rozhodnutí Ústavního soudu."

Změna zákona o EET se dostala hned dvakrát na pořad zářijové schůze Poslanecké sněmovny, tedy asi deset měsíců po vydání rozhodnutí Ústavního soudu, přičemž návrh předal resort poslancům už v červnu. Ani jednou však při prvním čtení nedošlo na hlasování, debatní příspěvky zejména opozičních poslanců vždy vydržely až do konce programu.

"Skutečnost, že je novela zákona doposud v prvním čtení, není důsledkem nečinnosti ministerstva financí," uvedl mluvčí resortu Zdeněk Vojtěch.

Tím se vzdaluje nejen schválení výjimky pro nevidomé a hluchoslepé osoby, ale také třeba pro předvánoční prodejce kaprů.

Změna zákona je však hlavně nutná k tomu, aby mohly odstartovat zbylé dvě vlny, jak o tom vloni v prosinci rozhodl Ústavní soud. Zatím se EET účastní jen hospodští a hoteliéři, k nimž se vloni v březnu přidaly velko- a maloobchody.

Související