Jak by podle vás měla vypadat úspěšná pro bono či CSR aktivita advokátní kanceláře?
Náš úhel pohledu je poměrně dost specifický, protože se věnujeme obchodnímu právu, mezinárodním transakcím, a z podstaty věci tak pracujeme zejména s konglomeracemi. Když řeknete pro bono, tak si primárně představujeme podporu některých společensky prospěšných a dobročinných projektů, kde můžeme přispět s ohledem na naše zkušenosti a zaměření.
Jaké projekty v rámci advokátní kanceláře podporujete nyní?
Rád bych jmenoval zejména Dobrého anděla, Paměť národa, tedy Post Bellum, SOS dětské vesničky, mentoringový program Odyssey nebo Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Prošli jsme v České republice dvacet sedm let dlouhou historií pro bono práce a v určitý moment jsme si sedli a ujasnili si, jakým způsobem k nám práce přichází a co bychom měli prioritizovat. Navíc se snažíme vytvářet týmy, které se dlouhodobě kolem určitých pro bono projektů sdružují, aby byly efektivní a dobře znaly fungování určité nadace nebo dobročinného spolku.
Co přesně v rámci pro bono poradenství pro Dobrého anděla a Ústav paměti národa děláte?
Podporujeme je po právní stránce aktivně, ať už v jejich korporátních záležitostech, smluvní agendě, v jejich denních sporech nebo v čemkoliv, co se tam může přihodit. Oni vědí, že se na nás mohou spolehnout, a díky tomu se naplno věnují svým dobročinným aktivitám. Některé projekty pravidelně podporujeme i finančně.
Petr Pánek vystudoval právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a Columbia University v New Yorku a je vedoucím partnerem advokátní kanceláře White & Case. Je specialistou na právo nemovitostí, fúze a akvizice, v rámci advokátní kanceláře se připojuje i k podpoře vybraných pro bono projektů.
Takže z povahy činnosti vaší advokátní kanceláře se nestává, že by za vámi chodili například nemajetní lidé s prosbou o pomoc při řešení soukromých záležitostí?
Ano, to se nás příliš netýká, lidé za námi s takovými prosbami nechodí a přiznávám, že řada našich kolegů z jiných oborů advokacie bude možná i kvalifikovanější k poskytnutí takové pomoci. Proto se zaměřujeme na zmíněné organizace a do budoucna se nebráníme spolupráci s dalšími.
Jak jste projekty vybírali?
Tyto projekty nás velmi zaujaly jako nejvíce souladné s hodnotami, které jsou pro naši firmu důležité.
Jaká kritéria jste zohledňovali?
Musí jít o transparentní projekt, tedy potřebujeme vědět, kam peníze putují. Víme, jaký je cíl projektů. Celkově se nám jejich filozofie líbí a máme rádi lidi, kteří se kolem projektu angažují, a sami se na nich podílíme. Těmto projektům věříme dlouhodobě.
Jakým způsobem jsou v rámci celosvětové sítě White & Case komunikovány dobročinné aktivity?
Velmi centrálně. Firma na pro bono klade velký důraz, máme dokonce globální soutěž o to, kdo odpracuje více pro bono hodin. Na druhou stranu pro pražskou kancelář je také důležité mít jasnou linku mezi tím, pro koho práci děláme, chceme zúčastněné osobně znát a vědět, že daný projekt dává opravdu smysl. Občas jsem totiž trochu skeptický v tom, kolik prostředků skutečně přijde tam, kam má. Pokud jde čistě o právní pomoc jako takovou, víme přesně, komu ji poskytujeme.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později