Finanční ředitelka čínské telekomunikační firmy Huawei Meng Wan-čou opustila kanadskou vazbu. Soud ve Vancouveru Mengovou propustil na kauci 10 milionů kanadských dolarů (přes 170 milionů korun) a uložil jí domácí vězení, ve kterém má čekat na případné vydání ke stíhání v USA. Americký prezident Donald Trump řekl, že chce případu využít pro dosažení obchodní dohody s Čínou.

"Myslím, že to může být pro zemi dobré, myslím, že to může být dobré pro uzavření největší obchodní dohody v historii. Rozhodně zasáhnu, pokud to uznám za nezbytné," řekl Trump agentuře Reuters.

Mengová, která je dcerou zakladatele Huaweie Žen Čeng-feje, byla v Kanadě začátkem prosince zadržena na žádost Spojených států. Ty Huawei obviňují, že obcházel západní sankce vůči Íránu. Případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi Čínou na jedné a USA a Kanadou na druhé straně a vedl k oslabení amerických akciových trhů.

Nyní navíc vyšlo najevo, že asijská velmoc nejspíš v odvetě za uvěznění Mengové zadržela bývalého kanadského diplomata Michaela Kovriga. O jeho zatčení informoval Kovrigův nynější zaměstnavatel, nezisková organizace International Crisis Group. Kanadský premiér Justin Trudeau potvrdil, že je v Číně ze zatím neznámého důvodu držen kanadský občan. "Případ bereme velmi vážně. Jsme v přímém kontaktu s Číňany," uvedl Trudeau.

Mengová o hrozbě zatčení věděla

Nejvyšší soud provincie Britská Kolumbie propuštění manažerky Huaweie na kauci zprvu odmítal. Podle prokuratory hrozilo, že Mengová následně uprchne do Číny. Tribunál nakonec rozhodl, že kauci uzná, manažerce ale nařídil nosit elektronický kotníkový náramek, odevzdat cestovní pasy a uložil jí, aby se během noci zdržovala v jednom ze svých dvou vancouverských bytů.

John Gibb-Carsley, právník zastupující kanadské ministerstvo spravedlnosti, v pondělí uvedl, že Mengová úmyslně využívala hongkongskou firmu Skycom jako prázdnou schránku, přes níž Huawei mezi lety 2009 a 2014 Teheránu dodával telekomunikační vybavení. Tím měli Číňané porušit americké a evropské sankce.

Američané, kteří o vydání manažerky Huaweie žádají, udávají, že se Mengová vědomě vyhýbala zatčení. Měla proto dlouhodobě využívat až sedm čínských a hongkongských pasů vystavených na různá falešná jména. Zároveň se prý od minulého roku vyhýbala cestování do Spojených států, kde jí mělo již tehdy hrozit zatčení.

Čínský viceministr zahraničí Le jü-čcheng při víkendovém setkání s americkým velvyslancem v zemi označil stíhání Meng Wan-čou za "extrémní nehoráznost". Vyzval Spojené státy, aby zatykač na její jméno odvolaly.

Společnost Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikační infrastruktury a po jihokorejském Samsungu je zároveň dvojkou ve výrobě chytrých mobilů. Některé západní státy technologický kolos podezřívají ze špionáže pro Čínu a prodej jeho zařízení omezují.

Související