Advokát KPMG Legal Filip Horák považuje právo a technologie za dva světy, které se mnohdy zdají jako neslučitelné. Přesto je podle něj potřeba tyto světy spojovat. Tradiční právo, ať už korporátní, pracovní či ústavní, přitom už má relativně jasně nastavená a komplexní pravidla. "Naopak technologie jsou země nikoho, žádná speciální pravidla pro ně neplatí a jde o to, jak obecná pravidla, která už máme, aplikovat na tuto nedotčenou oblast," říká Horák s tím, že to může někdy připomínat snahu "spoutat prá­vem přírodní zákony".

Orientace v chaotickém světě

"V reálném světě dohlíží na dodržování a vynucování práva více či méně uznávaná autorita, monarcha, stát či nějaký nadnárodní útvar nebo orgán. Principem kyberprostoru je ale absence fyzických hranic, delokalizace a dříve nemyslitelná rychlost přenosu a šíření informací," napsal Horák loni v jednom ze svých článků.

Klientům se tak v tomto "chaotickém" světě snaží pomoci hledat řešení nejen v mantinelech práva, ale i etiky. To si žádá sledovat i legislativní "choutky" českých a evropských politiků, které mohou naznačit, kam se může regulace "mladého odvětví" v budoucnu vyvíjet.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Jste předplatitel tištěného titulu? Proveďte aktivaci.