Advokát KPMG Legal Filip Horák považuje právo a technologie za dva světy, které se mnohdy zdají jako neslučitelné. Přesto je podle něj potřeba tyto světy spojovat. Tradiční právo, ať už korporátní, pracovní či ústavní, přitom už má relativně jasně nastavená a komplexní pravidla. "Naopak technologie jsou země nikoho, žádná speciální pravidla pro ně neplatí a jde o to, jak obecná pravidla, která už máme, aplikovat na tuto nedotčenou oblast," říká Horák s tím, že to může někdy připomínat snahu "spoutat prá­vem přírodní zákony".

Orientace v chaotickém světě

"V reálném světě dohlíží na dodržování a vynucování práva více či méně uznávaná autorita, monarcha, stát či nějaký nadnárodní útvar nebo orgán. Principem kyberprostoru je ale absence fyzických hranic, delokalizace a dříve nemyslitelná rychlost přenosu a šíření informací," napsal Horák loni v jednom ze svých článků.

Klientům se tak v tomto "chaotickém" světě snaží pomoci hledat řešení nejen v mantinelech práva, ale i etiky. To si žádá sledovat i legislativní "choutky" českých a evropských politiků, které mohou naznačit, kam se může regulace "mladého odvětví" v budoucnu vyvíjet.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.