Přepážky 7 a 8 jsou na první pohled stejně jednoduše přehlédnutelné jako všechny ostatní přepážky Škodova paláce v Praze. Ale přece stojí za pozornost. V těchto dvou místnostech totiž studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy pod dohledem právničky Magistrátu hlavního města Prahy pomáhají řešit právní problémy veřejnosti.

Nesnažíme se suplovat advokáty

Projekt Studentské právní poradny vznikl za spolupráce Michala Urbana, vyučujícího na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, a tehdejšího radního pro legislativu a fakultního doktoranda Lukáše Manharta. Fakulta tak již čtvrtým rokem nabízí studentům možnost praxe, hlavní město Praha zase poskytuje prostory a v současnosti vyčlenilo pro poradnu právničku Zuzanu Bohuslavovou. Díky tomu poradna otevírá své dveře široké veřejnosti na dvě hodiny denně hned dvakrát týdně − v pondělí a ve středu.

Do poradny se mohou zájemci hlásit výhradně prostřednictvím telefonní linky. I přesto, že se studenti a právnička Zuzana Bohuslavová z oddělení soukromého práva Magistrátu hlavního města Prahy snaží vyhovět i těm klientům, kteří přijdou bez předchozího objednání, někdy to z časových důvodů není možné.

Klienti se mohou přijít bezplatně poradit s problémem z jakékoliv oblasti práva. Jediným omezením jsou případy, které se týkají Magistrátu hlavního města Prahy. Tak se předchází případnému střetu zájmů. "Všichni si klienta během půl hodiny vyslechneme, studenti se pak snaží dohledat k věci potřebné informace či se nějak zorientovat v právní úpravě. Pak se společně domluvíme, co sdělíme klientovi," popsala právnička. Při rozhodování o konečném sdělení pak klienti čekají před poradnou.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Jste předplatitel tištěného titulu? Proveďte aktivaci.