Experti na obchodní právo Petr Čech a Robert Pelikán patřili před pěti lety k největším kritikům nového občanského zákoníku. Obsahuje podle nich řadu chyb, které je třeba opravit. Nedlouho poté, co kodex začal po více než patnácti letech příprav konečně platit, se oba dostali na ministerstvo spravedlnosti. Pelikán nejprve jako náměstek ministryně Heleny Válkové a později i jako ministr, Petr jako jeho poradce. Přesto se jim zásadní změny v kodexu prosadit nepodařilo.
Před pěti lety přišlo nové soukromé právo. Jak jste to prožívali?
Petr Čech: Bylo to smutné. Myslel jsem si, že by se účinnost měla odložit tak, aby se během legisvakance ještě upravily některé zásadní nedostatky. Netěšil jsem se…
Robert Pelikán: Těsně před Novým rokem jsem chtěl jít na sjezdovku a volali mi novináři. Zajímali se o to, co bude od 1. ledna nového. Z toho všeho, co se o změnách dočetli, měli pocit, že se po půlnoci nerozjede metro a nekoupí si housky.
Expert na obchodní právo Robert Pelikán působil od března 2015 do června 2018 jako ministr spravedlnosti. Aktuálně spolupracuje s advokátní kanceláří Wolf Theiss. Akademik Petr Čech je poradcem v advokátní kanceláři Glatzová & Co. Specializuje se na obchodní společnosti či cenné papíry.
Což tak nebylo.
Robert Pelikán: Přesně tak. Až postupem času jsem si uvědomil, že neviditelnost změn je to nejhorší. Kdyby se bylo bývalo nerozjelo metro, možná bychom dnes byli dál.
Vy jste k tomu téměř katastrofickému výhledu ale také přispěli. Normu jste velmi intenzivně kritizovali.
Petr Čech: Upozorňování na problémy jsme brali jako povinnost, jako součást naší profese. V tom zákoně je spousta chyb, nedostatků a nejasností a věděli jsme, že nadcházející právní nejistota bude nesmírně nákladná. Tomu jsme chtěli předejít.
Katastrofa se přesto nedostavila…
Petr Čech: To jsem přesně čekal. (smích)
Robert Pelikán: Počkejte. Proč si to myslíte?
Takový z toho mám pocit.
Robert Pelikán: Protože se rozjelo metro a koupil jste si housky. Občanský zákoník nepohání soupravu metra a kvůli nákupu housek se nepůjdete soudit. Osobně naopak nemám pocit, že by se něco z těch předpovědí nenaplnilo. Uvědomme si, že jsme pět let po účinnosti nového občanského zákoníku a stále nemáme jasno v úplně základních otázkách.
Například?
Robert Pelikán: Nevíme, co v zákoníku je kogentní a dispozitivní. Ani jak to poznat. Nevíme, co znamená základní pravidlo pro náhradu škody ani jak chápat trojitou úpravu odpovědnosti za vady. Víme, že tam, kde mají být transponované směrnice, se jim text vzdáleně podobá. Tohle není stav, ve kterém bychom chtěli, aby naše právo bylo. Když jsem dnes zpět v praxi a hovořím s kolegy, zjišťuji, že se seznámili pouze s povrchem.
To znamená?
Robert Pelikán: Když píší nájemní smlouvu, odkážou na příslušný paragraf. Někdy si všimnou, že to je pacht, a odkážou na jiný. Ale vůbec netuší, že je třeba o tisíc paragrafů jinde obecnější pravidlo, které značně mění jejich optiku. Celkově mám z mnoha svých kolegů pocit dezorientace.
To je pět let po účinnosti kodexu docela nelichotivý stav…
Robert Pelikán: Ale očekávaný.
Petr Čech: Pocit nejistoty, ale i přetržení právního vědomí je sám o sobě obrovským nákladem. Hráči na hřišti pořádně neví, jak mají hrát.
To hovoříte o právnících, anebo o obchodních korporacích?
Robert Pelikán: Obchodní korporace mají pocit jistoty, protože jdou za svým advokátem. A ten jim, ostatně jako každý jiný advokát, s velmi přesvědčivým výrazem poradí a pošle fakturu. Často jim ale poradí úplně špatně.
Petr Čech: Ani ti, kteří v odborném světě hledají správné řešení, si nejsou jisti. Vychází obrovské množství literatury, kde najdete jakoukoliv odpověď a jakékoliv řešení. Opět se otevírají otázky, které byly už dávno jasné. Tím hůře na tom jsou běžní uživatelé.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později