Na konci loňského roku přišlo několik zajímavých zpráv z advokátního trhu. Tak například relativně velká část právníků PwC Legal se odtrhla a hledá nové působiště. Překvapilo vás to?

Nepřekvapilo. Už v prvním pololetí loňského roku byly na trhu informace o tom, že by měl Bořivoj Líbal změnit své působiště. Během roku se objevily informace o tom, že ekonomické výsledky PwC Legal nejsou z pohledu skupiny ideální. To, co se stalo v závěru loňského roku, tak bylo přirozeným vyústěním vztahů, které tam byly.

Takže se to nedá chápat jako strategický krok české PwC?

Nemyslím si to.

V době rozhovoru zatím nevíme, kam tým Bořivoje Líbala zamíří. Bude mít komplikované hledání nového působiště?

O budoucnost týmu Bořivoje Líbala se nebojím. Žijeme v době totálního hladu po kvalitních právnících. A bývalý tým PwC Legal kvalitní rozhodně je.

Miroslav Chochola

Před 20 lety založil a dodnes vede elektronický internetový deník Epravo.cz. Vydává také několik tištěných titulů a stojí za projekty Právník roku a Právnická firma roku. Absolvoval Právnickou fakultu UK v Praze a studoval i na Nottingham Trent University ve Velké Británii.

Další zajímavou novinkou byla změna vlastnické struktury jedné z nejsilnějších kanceláří na trhu, Weil Gotshal & Manges. Současní klíčoví partneři společnost odkoupili a přejmenovali na Skils…

Vloni na jaře se ke mně dostala informace o tom, že se ke konci roku mohou u Weil Gotshal & Manges chystat nějaké změny. Paradoxně se toto téma velmi oživilo před Právnickou firmou roku. Konkurenti Weil Gotshal & Manges nás informovali o jejich konci. Samozřejmě je výsledek jiný a těžko říct, co to znamená. To, že se velké zahraniční kanceláře dívají na své pobočky ve střední a východní Evropě jinou optikou než na pobočky ve velkých metropolích, je obecně známé.

Jakou optikou?

Parafrázoval bych větu, kterou mi říkal Martin Magál, řídící partner bratislavské Allen & Overy, která je nejen s ročními tržbami kolem 10 milionů eur, ale hlavně s tržbami na právníka téměř 500 tis. eur ročně hvězdou tamního trhu. A to i v porovnání s českým trhem. Řekl mi, že byť jsou na Slovensku absolutní jedničkou, tak optikou své matky jsou jejich tržby naprosto nevýznamnou položkou.

Jaký to má na síťové kanceláře dopad?

V chudších či krizových letech matky ekonomicky přepočítávají výsledky s cílem uchránit globální equity partnery z velkých metropolí. V takovém případě mají jejich malé pobočky celkem logické právo se bát o svou budoucnost.

Případ Skils je ale jiný. Kancelář zůstává stejná, jen pod jiným názvem a bez přímé návaznosti na centrálu. Je to dobrý krok?

Myslím, že si Karel Muzikář a jeho kolegové poradili dobře. Odkup původní firmy, kdy zůstává její historie, účel i smlouvy a její přejmenování na název Skils je asi dobré řešení. Nakolik to bude mít vliv na zahraniční síťovou práci, zatím nevíme. Z pohledu pozice kanceláře na českém trhu je to určitě nejrozumnější řešení, které se mohlo stát.

Bude mít tato změna vliv na tuto kancelář a na trh samotný?

Až v přespříštím roce uvidíme na ekonomických výsledcích advokátní kanceláře Skils, nakolik se změna projevila na jejich tržbách. Osobně bych se obával spíše odlivu síťové zahraniční klientely než klientů lokálních. Na druhou stranu se nepochybně zbavili řady lokálních konfliktů zájmu a mohou i růst. A na trh samotný by to vliv mít nemělo.

Žádná z popsaných změn se tedy nedá považovat za klíčovou pro trh samotný. Byla vloni vlastně nějaká změna tohoto typu?

Když se na to podívám optikou člověka, který dvacet let žije v prostředí trhu právních služeb, tak se vlastně v loňském roce kromě horečky GDPR nestalo vůbec nic mimořádného. Byl to klidný rok se standardním počtem přesunů a změn. Byl to navíc rok poměrně zajímavého růstu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.