Americký psychiatr a terapeut Irvin Yalom píše ve svých vzpomínkách, jak na sklonku kariéry působí na jeho kolegy a pacienty už samotná jeho aura: "My lidé toužíme po moudrém vševědoucím bělovlasém stařešinovi. Pokud si mě vybrali, abych do té škatulky zapadl, klidně tu pozici přijmu. Někdo to dělat musí." Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský je na tom stejně. Po většinu života patřil dnes 75letý ve všech skupinách k nejmladším − mezi nadějnými talenty roku 1968, chartisty i porevolučními právníky − a teď se dožil role autority. V dnešní době dočasně chybějí moudří starci, protože předchozí umřeli a noví ještě nezestárli. Někdo to ale dělat musí a Pavel Rychetský si v tom vede dobře.

Otázka, kdo je nejvlivnější právník, mě zajímala vždycky. Ale ve smyslu intelektuálního vlivu: kdo je dnes tím, kdo vás dokáže ovlivnit nebo zviklat, protože "když to říká XY, tak na tom asi něco bude"? V roce 2007 na takto položenou otázku odpovídalo 51 právníků, přičemž na prvním místě se ocitl tehdejší místopředseda Ústavního soudu Pavel Holländer (s 27 hlasy). Po něm s 19 hlasy Karel Eliáš, který v té době ještě mimo novinářskou pozornost pracoval na novém občanském zákoníku. Holländera a Eliáše znal tenkrát mezi právními laiky málokdo, nedávali v té době rozhovory a za předcházejících deset let napsali jeden či dva články do médií hlavního proudu. Proto také jeden z respondentů anketě vytkl, že podporuje ješitnost a vytahuje do světla reflektorů někoho, kdo o to možná ani nestál.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.