Pavel Rychetský, Lenka Bradáčová, Jan Kysela a Kateřina Šimáčková dominují aktuálnímu žebříčku nejvlivnějších právníků v Česku. Ten sestavila redakce Právního rádce na základě nominací odborné veřejnosti.

Chybí Mazanec či Zeman

Specifik letošního žebříčku nejvlivnějších právníků je hned několik. To nejviditelnější je absence některých formálně významných jmen. V žebříčku se třeba neobjevil šéf Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec. Ukazuje to na fakt, že právnické elity přikládají váhu spíše reálnému a dlouhodobému (byť neformálnímu) přínosu než formální pozici. Michal Mazanec (stejně jako jeho místopředsedkyně Barbara Pořízková) je ve funkci teprve několik měsíců, a je tak jasné, že se zatím jako hlavní tváře správního soudnictví neetablovali. V žebříčku chybí také Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Odborná veřejnost ho mezi justiční elitou nevidí. Ostatně jeho klíčové téma, tedy nový zákon o státním zastupitelství, je prozatím u ledu a v souvislosti se státním zastupitelstvím je první rychlou volbou spíše Lenka Bradáčová.

V top dvacítce, stejně jako v ostatních žebříčcích v minulosti, nejsou zastoupeni ani šéfové notářů či exekutorů, ani podnikoví právníci a šéfové největších právnických firem. Jejich vliv je sice značný, přesto jsou z hlediska dopadu na společnost preferováni spíše soudci či "provokativnější" akademici. Z šéfů profesních komor se do druhé desítky dostali pouze Vladimír Jirousek za Českou advokátní komoru a Daniela Zemanová za Soudcovskou unii ČR.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Jste předplatitel tištěného titulu? Proveďte aktivaci.