1. Pavel Rychetský
předseda Ústavního soudu ČR
Pavel Rychetský patří posledních třicet let ke klíčovým tvářím českého práva. Ať už jako generální prokurátor, místopředseda tří vlád, ministr spravedlnosti, senátor nebo předseda Ústavního soudu. Podle jeho příznivců je mu vlastní snaha o nezávislou justici i čestnost výkonu veřejných funkcí. "Pavel Rychetský je živý důkaz toho, že člověk s občanskou a právní etikou a vzděláním dokáže v nejrozmanitějších funkcích dát přednost ústavním a státním zájmům před jakýmikoliv jinými zájmy," řekl na adresu Rychetského akademik Jiří Přibáň. "Přirozená autorita, kterou si díky svému dlouhodobému působení v justici vybudoval, vede k tomu, že jeho názory se těší vážnosti nejen u odborníků v právní oblasti, ale také mezi politiky," dodal další z respondentů, který si nepřál zveřejnit své jméno. Navíc i Rychetského odpůrci se shodnou na tom, že jím vedený (a do jisté míry jím složený) Ústavní soud je mimořádně kvalitní a nezávislý. O tom se ostatně přesvědčil také prezident Zeman, kterému se nepodařilo "prosadit si" u soudců zrušení služebního zákona. I to řadí Pavla Rychetského na jasné první místo.
2. Lenka Bradáčová

vrchní státní zástupkyně v Praze
Lenka Bradáčová je nejviditelnější a nejmocnější právnička v Česku. Pravidelně se umisťuje na předních místech vlivových anket a její mediální i společenská vystoupení patří k těm nejkvalitněji připraveným. Žezlo "první dámy mezi žalobci" přitom převzala po zcela opačně vnímané Renatě Vesecké, bývalé nejvyšší státní zástupkyni. Nebála se praktiky žalobců pod bývalým vedením otevřeně kritizovat a jít tak se svým jménem do boje. "Naplňuje všechny z Platonových základních ctností − statečnost, uměřenost, moudrost a především spravedlnost," zněla jedna z nominací do letošního žebříčku. Bradáčová se navíc vždy s urputností pouštěla i do těch nejsložitějších kauz. Takřka raketový nárůst vlivu získala s pozicí vrchní státní zástupkyně. "Zastává klíčovou pozici ve státním zastupitelství, jež vzbuzuje obdiv u veřejnosti, strach mezi politiky a pozornost u všech. Navíc disponuje vskutku nemalou formální mocí," řekl soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka. Sama Bradáčová si svůj vliv uvědomuje. Tvrdí, že ji řada ocenění (třeba to pro nejvlivnější ženu v Česku) pohání k ještě lepším výkonům.
3. Jan Kysela

ústavní právník a politolog, Právnická fakulta Univerzity Karlovy
Ústavní právník a politolog Jan Kysela je hlasem lidu mezi právníky a hlasem právníků mezi lidem. Právě jeho názor chtějí média tlumočit, když je politická krize. A tak se Kysela, který letos oslaví pětačtyřicetiny, vyjadřuje posledních několik let s železnou pravidelností. "Stal se jakýmsi prominentním mediálním komentátorem všech ústavních problémů a svým suchým humorem si právem získal pozornost široké audience. Co řekne, to se opakuje v parlamentu, u soudů i mezi lidem obecným," připsala mu k dobru třeba senátorka a bývalá soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Kysela přitom patří k právníkům, jejichž vliv dlouhodobě roste i v odborné oblasti. Před třemi lety se stal Právníkem roku v oblasti ústavního práva, předloni se stal profesorem a loni se dostal do vedení pražské právnické fakulty, a to jako proděkan pro doktorský studijní program. Spíše osobní zálibou mu pak je dlouholetá pozice tajemníka senátní stálé komise pro ústavu, díky níž si vysloužil přezdívku "nositel institucionální paměti" horní komory parlamentu. V neposlední řadě je Jan Kysela autorem klíčové ústavní normy − takzvaného stykového zákona.
4. Kateřina Šimáčková

soudkyně Ústavního soudu ČR
Jedna ze dvou současných soudkyní Ústavního soudu, Kateřina Šimáčková, je zároveň nejviditelnější soudkyní v zemi. "Má jako jedna z mála stávajících soudců velký vliv ve veřejné diskusi," řekl bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Ať už jde o její "atypické" názory, jimiž mění dosavadní soudní praxi, anebo dlouhodobou kritiku nízkého zapojení žen ve vrcholných justičních pozicích, Šimáčková má vždy pozornost masy. Navíc vzešla z "běžných" poměrů. Začínala jako právnička krajské hygienické stanice, poté jako asistentka ústavního soudce a patnáct let byla advokátkou. "Má nejvyšší počet nálezů, o kterých se mluví a vždy jsou něčím nové. Působí v Benátské komisi a ví se o ní i v zahraničí. Dokáže o právu mluvit tak, že ji pochopí i laici, a tak vykonává vliv na široké spektrum lidí," dodala zase senátorka Eliška Wagnerová. Ostatně její autoritu uznávají jak politici a kolegové soudci, tak akademici. "Není to proto, že bych se ztotožňoval se vším, co říká a jak rozhoduje, ale kvůli étosu, který vyjadřuje. Řečeno s Václavem Havlem: Žije v pravdě. Věří tomu, co dělá, a to, čemu věří, má pozitivní konotace," dodal na adresu Šimáčkové Jan Kysela.
5. Pavel Šámal

předseda Nejvyššího soudu ČR
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později