Radim Polčák

vedoucí Ústavu práva a technologií Právnické fakulty Masarykovy univerzity

Důkladnou reformu autorského práva Evropská unie potřebuje zcela jednoznačně. Nyní navrhovaná směrnice ale takovou reformu rozhodně nepřináší. Mám dojem, jako by jedním z cílů návrhu bylo spíš ochránit současné neefektivní instituty nahrávající jedné konkrétní zájmové skupině − a tou v žádném případě nejsou autoři − před postupnou modernizací autorského práva. K té nepřímo vede judikatura Soudního dvora. Účel návrhu tedy podle mě můžeme chápat i tak, že má přistřihnout křídla Soudnímu dvoru, který se místy vymyká paternalistickým představám o podobě autorského práva formovaným v druhé polovině minulého století.

Debatu si zaslouží také způsob, kterým se směrnice projednávala. Názory odborné veřejnosti a akademiků padly úplně pod stůl a hlavní slovo měli v celém legislativním procesu lobbisté. Když se podíváme na dopis, kterým akademická komunita na tento nestandardní postup upozornila, najdeme pod ním podpisy bez výjimky všech evropských špiček v oboru autorského práva. Je to pozoruhodné i z toho důvodu, že mezi špičkovými odborníky panují často velmi rozdílné názory na vhodnost různých konkrétních řešení. V tomto případě se ale všichni shodli na tom, že takhle diletantsky se autorskoprávní legislativa pro nejvyspělejší ekonomiku světa prostě dělat nedá.

Evropská unie především potřebuje skutečně jednotné autorské právo. Dosud z něj máme harmonizovány pouze fragmenty, což je z ekonomického, právního i politického hlediska dokonale paradoxní. Kreativita je nejdůležitějším zdrojem pro evropskou ekonomiku a měla by nejvíce profitovat z výhod společného trhu. Žádný společný trh ale v tomto případě neexistuje a namísto jeho vytváření se jen snažíme budovat další bariéry a doufat, že na tom ve výsledku nějak vyděláme.

František Korbel

advokát Havel & Partners a člen Legislativní rady vlády ČR

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Odkaz pro sdílení:
https://pravniradce.ekonom.cz/c1-66465260-brusel-chysta-reformu-autorskeho-prava-je-ji-ale-vubec-treba