Jak je na tom česká legislativa? Otázka, která je kladena politickým i justičním představitelům s železnou pravidelností. Málokdo se ale ptá dál. Tedy jak je na tom česká legislativa z pohledu personálních kapacit? Jak poznáme dobré legislativce a jak si je případně vychováme? O tom se v Česku široká debata nevede. "Legislativa je jako profesní disciplína bohužel trochu stranou hlavní pozornosti nejen veřejnosti, ale i právnické obce," říká třeba poslankyně Kateřina Valachová s tím, že kvalita legislativy je přitom jedním z předpokladů funkčnosti právního státu, efektivity řízení státu, předvídatelnosti práva a v konečnem důsledku podstatnou veličinou důvěry veřejnosti v právo.
Legislativní personálie přitom v dnešní době zaujmou širokou veřejnost pouze v politicky exponovaných případech. Třeba v době redakční uzávěrky našeho měsíčníku rozvířila veřejnou debatu nominace exposlance Michala Haška do Legislativní rady vlády, kde má nahradit advokáta Tomáše Nevečeřala. "Je předsedou legislativní rady ministerstva zemědělství a má zkušenosti z regionální samosprávy," vysvětlil pro Deník N, který o návrhu informoval jako první, navrhovatel Haška, předseda ČSSD Jan Hamáček. Znamená to tedy, že je Hašek dobrý legislativec? A kdo to vlastně ve výsledku určí?
Známé i neznámé osobnosti
Pokud se téma legislativních personálií probírá v odborných kruzích, zmiňují se spíše jasná jména, která stojí za klíčovými předpisy a často za ně získávají ovace. Třeba Karel Eliáš v případě nového občanského zákoníku, Pavel Šámal v souvislosti s trestním zákoníkem, Tomáš Gřivna u zákona o trestní odpovědnosti právnických osob anebo Petr Mlsna a jeho stopa v novém přestupkovém kodexu. Zapomenout bychom neměli ani na Michala Mazance, současného šéfa Nejvyššího správního soudu, který spoluvytvářel správní řád soudní. "Zasloužil se o jednoduchost, přehlednost, komplexnost a dostatečnou obecnost tohoto důležitého procesního předpisu. Také z těchto důvodů text zákona nepotřeboval za více než 16 let žádné velké změny," řekl o něm například legislativec Lukáš Králík.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později