Lukáši, vy se ve své praxi věnujete mimo jiné tématu programování. Měli by podle vás dnešní právníci umět programovat?
Programování vnímám jako jednu ze složek obecného vzdělání. Děti se učí programovat už na prvním stupni základních škol, v podstatě jsme čím dál tím více obklopováni technikou, která programování umožňuje. Takže ve vztahu ke klientům téměř každý člověk vykonává úkony, které mají něco společného s programováním − a to se netýká jen právníků.
Proč je programování tak důležité?
Se znalostí programování je to jako se znalostí cizího jazyka. Jsme malý národ, a pokud tedy chceme někam jet, musíme se naučit jiný jazyk, abychom se domluvili. Obdobně pokud chceme hovořit se stroji, měli bychom mluvit jejich jazykem.
Jak jste se k programování dostal vy?
Měl jsem k němu vztah už od základní školy. Jsem z generace, která vyrůstala před převratem. Na počítačích kamarádů jsem ve volných chvílích základy programování zkoušel. Fascinovalo mě to. Pořádně jsem se k počítačům dostal ale až na gymnáziu, kde jsme měli hodiny programování.
Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Titul LL.M. získal na pařížské Sorbonně, ve Francii také působil jako advokát. Ve své kariéře se věnuje převážně právu nemovitostí a stavebnímu právu, svou praxi ale spojuje i s programováním. Působí jako editor blogu Mobeetle.com, který se zabývá inovativními řešeními pro právní praxi.
V jakém jazyce v současné době programujete?
Věnuji se převážně webovým technologiím, jako je JavaScript a podobně. A i tyto jazyky mají velké praktické využití. Pomocí různých nástrojů, jakými je například Electron nebo NativeScript, lze v JavaScriptu nakódovat v zásadě plnohodnotné aplikace, které mohou běžet na desktopu i v mobilních zařízeních bez omezení, jež jsou ve webovém prohlížeči.
Je JavaScript vhodný i pro začátečníky a využijí ho i právníci?
Je to jazyk, který podporuje každý webový prohlížeč. Kdo chce, může si ho vyzkoušet. Pokud používá Windows, tak si v Notepadu může udělat velmi jednoduchou webovou stránku a v jejím rámci napsat jednoduchý skript JavaScriptu, který potom může rozvíjet a prostřednictvím složitějších nástrojů si může vytvářet vlastní aplikace. Takže výhodou je rozšířenost JavaScriptu, nepotřebujete si kupovat žádné zvláštní nástroje, navíc na webu existují i různá on-line hřiště, jako například JSFiddle, kde si můžete JavaScript vyzkoušet.
Řekněme, že jsem advokát a chci zkusit programovat něco pro svou právní praxi. Čím mám začít?
Určitě je dobré začít u jednodušších věcí a zkoušet programování třeba na vytvoření nějaké kalkulačky. Řekněme kalkulačka advokátního tarifu nebo hlídání lhůt pro odvolání je poměrně jednoduchý program. Záleží ale na tom, jakou kdo má praxi a jak moc se chce do programování ponořit. Protože přes JavaScript je možné vytvářet i různé inteligentní vzory, které mají výstup přímo do MS Office. Ten totiž podporuje i doplňky v JavaScriptu.
Takže programováním lze rozšířit funkcionality sady Microsoft Office?
Přesně tak.
K čemu je to dobré?
Třeba k automatickému generování smluv, tedy automatizaci dokumentů.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později