Loni v září byl po mnoha letech odkladu spuštěn elektronický monitorovací systém sloužící ke kontrole řádného výkonu trestu domácího vězení. V současné době "hlídá" přes stovku odsouzených a podle Marka Netočného, ředitele elektronického monitorovacího systému ministerstva spravedlnosti, se osvědčil. Soudci však jeho nadšení příliš nesdílí. V případě porušení trestu domácího vězení je totiž dle jejich názoru proces jeho přeměny na nepodmíněný trest odnětí svobody zdlouhavý a administrativně náročný.
Proti zákonu i s náramkem
Trest domácího vězení může soud uložit až na dva roky, a to pachatelům všech nedbalostních trestných činů a úmyslných činů, u nichž horní hranice trestní sazby nepřevyšuje pět let. Náramek tedy nesupluje roli vězení u závažných trestných činů. V současné době nosí elektronický náramek 114 osob, přičemž nejvíce monitorovaných pochází ze Severočeského a Jihomoravského kraje. Trest domácího vězení je nejčastěji ukládán za trestné činy maření výkonu úředního rozhodnutí, zanedbání povinné výživy, krádež či výtržnictví.
Elektronický náramek může nahradit i vazbu. Podle probační a mediační služby je systém nicméně nutno chápat jako spolehlivý nástroj kontroly omezení pobytu či pohybu obviněného. Avšak systém sám o sobě nemá moc zamezit protizákonnému chování. Vazbu je tedy možné nahradit i jiným opatřením, než je nasazení náramku. Jednou z možností je takzvaná záruka, v rámci níž na obviněného dohlíží a působí terapeutická skupina.
Do budoucna ministerstvo spravedlnosti nevylučuje použití náramku ani u dalších institutů. Monitorovací systém by se dal použít za účelem širší kontroly v rámci alternativních trestů, jako je například zákaz vstupu na sportovní či kulturní akce, kontrolu uložených přiměřených omezení či předběžných opatření. K tomu ale budou potřeba legislativní změny.
Vševědoucí systém
Osoby hlídané elektronickým monitorovacím systémem jsou pod nepřetržitou kontrolou operačního střediska umístěného na ministerstvu spravedlnosti. Ve středisku pracuje celkem jedenáct pracovníků včetně vedoucího, kteří zajišťují nepřetržitý monitoring ve formě dvanáctihodinových střídajících se směn. Pracovníci analyzují informace zasílané z náramků, a vidí tedy on-line a v reálném čase průběh dodržování stanovených povinností a omezení.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později