V letošním roce je tomu přesně 70 let, kdy byl v tehdejším Československu ustanoven první stálý rozhodčí soud. Důvod k oslavám není ale zdaleka jen historický. Nynější Rozhodčí soud při Hospodářské komoře a Agrární komoře České republiky je čtvrtou největší stálou rozhodčí institucí na světě.
To, co označujeme jako rozhodčí řízení, je vlastně nejstarším způsobem řešení sporů. Takzvanou klasickou rozhodčí doložku můžeme nalézt například v závěti George Washingtona.
O rozhodčím řízení se v minulosti v českých podmínkách hodně psalo a mluvilo. Někdo ho chválil, jiný zatracoval. Proč se názory na něj tak výrazně liší?
Rozhodčí řízení si nikdy nekladlo za cíl nahradit soudní řízení. Není to žádné univerzální řešení problémů. Ostatně i prosazování práva cestou soudní se v evropských zemích stalo terčem silné kritiky ze strany Evropského soudu pro lidská práva. O to více pak právě rozvinuté státy takzvané náhradní způsoby řešení sporů maximálně podporují.
Taková podpora v Česku stále chybí. Ačkoliv existuje řada progresivních soudců, kteří se odborně i dogmaticky vypořádali s představou, že spory mohou rozhodovat i lidé bez talárů, stále se setkáváme s nepochopením. V řadě států je tomu naopak. Ostatně i to, jak často je stát vybírán jako místo pro konání rozhodčího řízení, je jedním z kritérií pro investiční rating.
Reputaci rozhodčího řízení u nás, ale i jinde poškodila celá řada věcí. Kupodivu jde mnohdy o shodné důvody a vývoj zjevně prochází stejnými fázemi. Tyto fáze již mají třeba země západní Evropy za sebou, zatímco Česko si ještě musí mnohé projít. Nedoceněn stále zůstává například význam autonomie stran.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.