První stálý arbitrážní soud v Československu vznikl v roce 1949 − tehdy ještě pod názvem Rozhodčí soud při Československé obchodní komoře − a bez přerušení funguje dodnes. Patří k nejstarším v regionu. Kupříkladu Vídeňský arbitrážní soud začal fungovat až v roce 1975. Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR, jak dnes zní plný název nositele české tradice, si výročí připomněl 28. května. Z českých osobností se oslav zúčastnili například místopředseda senátu Milan Štěch, prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý či soudce Evropského soudu pro lidská práva Aleš Pejchal. A nechyběli ani zahraniční hosté.
Odpolední slavnostní část zahájila předsedkyně pražského rozhodčího soudu Marie Karfíková, která připomněla důležité milníky rozhodčího řízení v Česku. Vyzdvihla mimo jiné jeho zvláštní postavení a význam pro stmelování mezinárodního obchodu během čtyřiceti let, kdy svět dělila železná opona. V současnosti podnikatelé na arbitráži oceňují hlavně rychlost, která je předností jednoinstančního řízení. "Rozhodujeme ročně tisíce sporů, a to i takových, které nemají žádnou objektivní vazbu na Českou republiku," uvedla Karfíková.
Ačkoliv "hodnota" sporů řešených před rozhodčím soudem při hospodářské a agrární komoře je menší, než je obvyklé v zahraničí, co do počtu případů český rozhodčí soud předčí podobné zahraniční instituce. "Od roku 2006 do roku 2016 rozhodoval 22 tisíc českých a zahraničních sporů. To je víc než dva tisíce sporů ročně," vypočítal advokát PRK Partners a rozhodce Robert Němec a doplnil srovnání se zahraničím: "Londýnský arbitrážní soud ročně rozhodne řádově stovky řízení. 800 až 900 řízení vede vídeňský arbitrážní soud."
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později