Soudní dvůr Evropské unie zpřísnil požadavky na evidenci pracovní doby
Soudní dvůr Evropské unie vynesl přelomový rozsudek, který zaměstnavatelům nařizuje přesnou evidenci pracovní doby bez ohledu na to, kde a kdy člověk práci vykonává. Rozsudek řeší i situace, kdy zaměstnanec reaguje z domova na e-mail svého nadřízeného, a obecně dopadá také na zaměstnance pracující z domova a na cestách.
Podle rozsudku Soudního dvora EU musí být každý pracovní úkon evidován. "V zájmu zajištění užitečného účinku práv proto členské státy musí uložit zaměstnavatelům povinnost zavést objektivní, spolehlivý a přístupný systém pro měření délky denní pracovní doby u každého pracovníka," uvedl soud. To dosud neplatilo stoprocentně.
Rozhodnutí bylo vyústěním sporu vedeného španělskou odborovou centrálou proti pobočce Deutsche Bank ve Španělsku. Banka argumentovala tím, že podle španělských zákonů musí zaměstnavatelé zaznamenávat jen přesčasy a na konci každého měsíce zaměstnance a odbory informovat o počtu hodin odpracovaných přesčas. Španělští odboráři však namítli, že dle průzkumu z roku 2016 přesto není více než polovina práce přesčas zaplacená a že zákony země nejsou schopny zajistit povinnosti, které mají zaměstnavatelé na základě evropských pravidel o pracovní době a o ochraně bezpečnosti a zdraví zaměstnanců dodržovat.
Ačkoliv v České republice přesná evidence pracovní doby funguje, ne každý pracovník ji využívá a často neví, jak svou práci přesčas zaznamenat. Díky rozhodnutí tak pravděpodobně dojde i v Česku k účinnějšímu prosazování práv zaměstnanců.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.