V českých podnikatelských rodinách, které se rozhodly pro cestu mezigeneračního nástupnictví a předání vlastnictví, případně i vedení rodinné firmy1 💬 se postupně začíná prosazovat institut takzvané rodinné ústavy. Zejména rodina, v níž počet členů roste a která vlastní rozvíjející se společnost či jinou zásadní majetkovou hodnotu, je postavena před otázku, jak vhodně nastavit své vnitřní vztahy a struktury. Zároveň čelí podstatně větším interním rizikům a tlakům, než pokud by podnik vlastnil a řídil jen otec zakladatel.
Jestliže se tedy rodina rozhodne pro společné podnikání, bude důležité, aby se její členové shodli zejména na vizi jak v oblasti byznysu, tak i správy rodinného majetku, dále na společných základních hodnotách a v neposlední řadě na hlavních principech vzájemného fungování a vztazích mezi jednotlivými členy.
Dokument, který obsáhne výše uvedené, se nazývá právě rodinná ústava. V zahraniční praxi bývá označován jako Family Constitution, Family Charter nebo Familienverfassung.
Tento koncept vznikl zejména jako reakce na značné konflikty, které se objevily především v rozvětvených podnikatelských rodinách. Právě u nich velmi často při mezigeneračních výměnách vznikají spory, jež ničí jak firmu, tak celou rodinu. Proč? Protože neexistují žádné tradice a pravidla, které známe z úspěšných šlechtických rodů. Rodina primárně nemá zavedené žádné regule, podle nichž by bylo možné spravovat majetek vybudovaný jejím zakladatelem.
Osvícení členové podnikatelských klanů si postupně − často na základě neblahých zkušeností − začali uvědomovat, že bez vymezení a dosažení shody na základních principech a korekce možných očekávání bude ruku v ruce s větvením rodu stoupat i riziko destruktivních konfliktů.
Jestliže se členům podnikatelské rodiny podaří dosáhnout shody na pravidlech fungování, a to právě například ve formě rodinné ústavy, jednak se toto riziko sníží a také se vytvoří jeden z podstatných prvků pro úspěšné zvládnutí mezigenerační výměny.
Co by měla rodinná ústava obsahovat
Rodinnou ústavu lze označit za základní morálně-právní kodex, který má často pouze limitovanou, či dokonce nulovou právní závaznost. Jsou v něm shrnuty základní principy fungování rodiny. Shrnuje představu a ideálně i shodu na základních principech společného dlouhodobého fungování, a proto jsou jeho základní součástí již výše uvedené: hodnoty rodiny, společná vize, základní pravidla fungování a struktury.
Obsah a pravidla mohou být poměrně komplexní, a to jak v závislosti na představách konkrétní rodiny, tak v závislosti na její velikosti a dynamice i v závislosti na typu a velikosti firmy.
Základní obsahové body a struktura jsou následující:
I.
Preambule, kde budou shrnuty základní myšlenky zakladatele, případně dalších členů rodiny, proč je rodinná firma budována jako rodinná a jaké jsou hlavní představy do budoucna.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později