Namísto přivítání na recepci a výzvy, abych se posadila do křesla a vyčkala na začátek schůzky, jsem u sebe doma a kontroluji, zda mám nabitý notebook a jestli mi funguje internetové připojení. S vyhlášením nouzového stavu v důsledku pandemie koronaviru i advokátní kanceláře musely přistoupit k bezpečnostním opatřením, aby ochránily sebe i své klienty. Většina tak své pracovníky přesunula do režimu home officu.
Nejinak tomu je v pražské advokátní kanceláři Brož & Sokol & Novák. Dnešní setkání s jejím zakladatelem Tomášem Sokolem, který je zároveň místopředsedou České advokátní komory, proběhne moderním a dnes hojně využívaným způsobem − po Skypu. Klikám na tlačítko "nový hovor" a po pár vteřinách se nejen slyšíme, ale i vidíme na obrazovce.
Domácí kancelář
"Advokáty či koncipienty, kteří sedí v místnosti po dvou, jsme požádali, aby se střídali. Těm, kteří mají kancelář jen pro sebe, jsme oznámili, že mohou v kanceláři být, ale že preferujeme práci z domova," popisuje mi advokát Tomáš Sokol ze své pracovny. Přestože se nenacházíme v jedné místnosti, díky kameře se do pracovny mohu alespoň částečně nechat přenést. Vidím jen její malou část, o to více si všímám detailů na pozadí. Zaujme mě model lodi, který je vystavený na poličce.
"Požádali jsme všechny, aby − pokud nemusí − do práce nedocházeli. Tomu jsme přizpůsobili chod asistentek, aby každá seděla v jiné místnosti. Musím zaklepat, zatím to funguje," doplňuje Sokol ohledně aktuálního chodu kanceláře.
Jediné, co bylo nutné zařídit, byl vzdálený přístup pro advokáty. "Neměli jsme ho zavedený, protože jsou s tím spojená určitá bezpečnostní rizika. Advokáti počítače měli a doma pracovali, jen to bylo složitější, dokumenty, které vytvořili, posílali jako přílohu e-mailu," uvádí s tím, že díky IT podpoře se podařilo vše rozchodit během několika dní.
Minimálně jednou týdně pak Sokol dochází do sídla kanceláře v Praze 2. "Nebylo by dobré úplně zmizet a nechat tam ostatní, takže tam jezdím, abych zkontroloval, jak to tam vypadá, a také abych vyřídil některé věci, odnesl si materiály, knížky a podobně," vysvětluje.
Zbytek týdne pracuje z domova. Zvyknout si na režim home officu pro něj − jak říká − nebyl vůbec žádný problém. "Už předtím jsem to měl nastavené tak, že vždy v pátek jsem z domova vyřizoval složitější věci, na které jsem chtěl mít klid. Stejně tak poštu vyřizuji běžně z domova. Jestli sedím u počítače doma, nebo v kanceláři, pro mě není velký rozdíl," říká Sokol a dodává: "Ale když pracuji z domova, ušetřím alespoň čas za cestu do kanceláře a zpátky, což je příjemný efekt."
Advokátům zbývá více času také díky tomu, že většinu jednání nařízených na březen a duben soudy odročily na pozdější termíny. Zůstala pouze ta, která nesnesou odkladu. Sám Sokol aktuálně na žádná soudní jednání nechodí. "Kolegové v kanceláři ale ano, takže vím, že někdy byly i neshody, jestli se má jednání konat, či nekonat, je to citlivá záležitost. Měli jsme například obžalovaného, který odmítl jít k soudu, protože se stará o svého devadesátiletého otce," vypráví Sokol, kterému ale i přes odročená hlavní líčení zůstal nabitý diář. Například vazební věci současná omezení nezasáhla a rozhoduje se i nyní. "Příští týden mám vazební zasedání, které ale bude prostřednictvím videokonference, soudce bude v soudní síni a obviněná a obhájci budou v její cele," vysvětluje.
Kvůli mimořádným opatřením naopak přibyla spousta jiné práce. "Museli jsme řešit organizační věci, které by bez této situace nenastaly," říká Tomáš Sokol jako místopředseda České advokátní komory. "Urychleně jsme teď dokončovali projekt videonávštěv advokátů ve věznicích, který jsme začali už v listopadu loňského roku," dodává. Na projektu spolupracoval s kolegou, advokátem Jiřím Novákem ml. "Věnovali jsme se tomu několik posledních týdnů. Shodou okolností včera jsme v kanceláři inscenovali zkušební hovor s vězněm ve věznici a dnes odpoledne budeme za Českou advokátní komoru tuto novinku veřejně vyhlašovat," uzavírá Sokol.
Skype obhajoba
S myšlenkou videonávštěv přišla Česká advokátní komora loni na podzim. Po dohodě s Generálním ředitelstvím Vězeňské služby ČR se spustil nejprve pilotní projekt ve dvou věznicích − v liberecké a v Brně-Bohunicích. "Říkali jsme si, že letos v dubnu bychom ho zkusili rozšířit a šli s ním ven, kvůli současné situaci jsme ho ale nakonec museli dokončovat poměrně narychlo," popisuje Sokol.
Záměrem bylo vytvořit rovnocennou alternativu návštěvy advokáta u jeho klienta ve vazbě a také ve výkonu trestu odnětí svobody. "Když jsme s tímto nápadem přišli, tak nás ani ve snu nenapadlo, že přijde nějaký covid-19," uvádí. Cílem bylo ulehčit oběma stranám − tedy advokátům, kteří nemusí nikam jezdit, i Vězeňské službě. "
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později